Az Uránia-Egyesület háborús felolvasásai

Mult számunkban hirt adtunk már arról a felolvasási cyclusról, a mit az Uránia-Egyesület rendez az Uránia-Színházban, a háborúval vonatkozásban levő thémákról. A cyclus első három előadása deczember hónapban megtartatott, és pedig:
Deczember 6-án dr. Lukács György v. b. t. t., volt miniszter, orsz. képviselő, a kiváló culturpolitikus olvasott fel a háború tanulságai czimmel, mely rendkívül érdekes, magas szempontok szerint igazodó tanulmányt folyóiratunk jelen és jövő számaiban (a januáriusiban és a februáriusiban) egész terjedelmében közöljük. Deczember 13-án dr. Cholnoky Jenő, kolozsvári egyetemi tanár – a ki, mint ismeretes, épp oly erős szaktudományában, mint a mily sikerrel munkál közre annak népszerüsítésén – tartott szabad előadást térképek segélyével – A harczterek földrajzáról, valósággal elragadva hallgatóit előadásának közvetlenségével, lendületével. – Deczember 20-án dr. Méhely Lajos, nemzeti múzeumi osztályigazgatónak, a zoologia nagynevű tudósának lebilincselő felolvasása következett: A háború élettudományi alapja czímmel.

A közönség igen nagy számmal látogatja e felolvasásokat, melyek, ebből kitetszőleg, a hasonló felolvasások, előadások rendkívül nagy száma mellett is hézagot pótolnak. De hát mi nem is érdekelné a fogékony magyar közönséget, a mi a háborúra vonatkozik, melyben az egész nemzet ott van: egyik fele testben, a másik fele lélekben!

A cyclus további programmja a következő:
Január 3-án dr. Tetétleni Ármin ügyvéd: „Ethikai és culturértékek a háborúban”.
Január 10-én dr. Ruffy Pál, min. tan., orsz. Felügyelő: „A háború és a gyermekvédelem”.
Január 17-én dr. Sebestyén Károly: „A háború és a költészet”.
Január 31-én dr. Pekár Gyula: „A harczban álló nemzetek”.

A mutatkozó nagy érdeklődést tekintve, a cyclusnak még folytatása is következik.