A fővárosi szinházak megnyitása

Szeptember elsején nyilnak meg a nyári szünet után a budapesti szinházak. A Magyar Szinházat már aug.18-ikán megnyitották és "Szulamit" kerűlt színre. Az Uránia-Szinház is ekkor nyílt meg "Páris 1900-ban" czímű látványos darabbal.

Az Operaszinházat nyitják meg legkésőbben, szeptember 15-ikén. Az Operának az őszi és téli időszakban első eredeti újdonsága Farkas Ödön "Tetemrehivás" czímű dalműve lesz, melynek szövege Arany János balladája nyomán készült. Másik újdonság Charpentier operája: "Louise" lesz, mely Párisban nagy sikert aratott.

Valószínűleg bemutatóra kerül egy másik nagysikerű franczia opera: "A lengyel zsidó" is. Eredeti ballettet kettőt is szándékoznak bemutatni. Az egyiket Mader Raoul, a másikat Szikra karmester szerzette. Érdeklődéssel várják "Tristan és Isolde" előadását is, mert Wagner e nagy műve magyar szinpadon még nem került szinre.

A Nemzeti Szinházban az első eredeti darab lesz Gárdonyi Géza egy népszinműve; mert a Nemzeti Szinház csakugyan fölveszi műsorába a népszinművet, csakhogy ének nélkül. Ugyancsak népszinművet ír a nemzetinek Rátkay László. Magyar történeti darab lesz Berczik Árpád új háromfelvonásosa: "A kuruczok Párisban". Makai Emil történeti hátterű verses vígjátékot írt Mária Terézia korából.

Szomaházy István "A gernyóhidi bál" történeti vígjátéka, melyben Ferencz császár is szerepel, szintén előadásra vár. Gabányi Árpád "Emberevők" czímű vígjátékával szerepel a játékrendben; bemutatják Hajó Sándor "Éjfél után" czímű vígjátékát, Laczkó Andor "Testvérek" czímű szinművét. Körülbelül novemberben kerül szinre Palágyi Lajos pályanyertes műve: "Római rabszolgák". A külföldi darabok javarésze német.

A Vigszinházban a játékrendnél tekintettel lesznek arra, hogy Jászai Mari is a szinház tagja, kinek drámai szerepről gondoskodnak. Eredeti darabokat igértek Jókai Mór, Herczeg Ferencz, báró Dóczy Lajos, azután közösen a "Borsszem Jankó" alakjaiból Ágai Adolf és Almási Tihamér.

A "Napoleon öcsém" szerzői: Guthi Soma és Rákosi Viktor ez idén is bohózattal fognak a Vigszinházban szerepelni, czíme: "Görbe éjszakák". Érdekes lesz a "Peleskei nótárius" előadása Jászai Marival és Hegedüs Gyulával. A nagy tragika kedvéért a Vigszinház előadja Giacomo darabját: "A nőstényfarkast", Hauptmann Gerhardt szinművét, a "Takácsokat", azonkívül a "Parasztbecsületet".

A klasszikusok közül Moliére és Shakespeare nevével fog a Vígszinház közönsége találkozni a "Fösvény" és a "Téli rege" előadása révén. Új franczia bohózat egész csomó van kiszemelve előadásra.