Séta a színházak körül

A szinházak szerves összefüggésben vannak az élettel. Minden életjelenség megnyilatkozik a szinházak világában is. Csak egy példával szolgálhatunk. A főváros megviselt háztartása rendbehozása czéljából különböző uj adókat hozott be, közbe a pezsgő adót. Drágább lett a pezsgő, hát a szinészek gázsiemelésért zarándokoltak az igazgatóhoz, aki ugyan nem engedett a jó szónak, azonban adott egy jó tanácsot – Amennyivel drágább a pezsgő, annál kevesebben igyanak.
Megoldásnak ez sem rossz, hanem a baj az, hogy a pesti vendéglősök és mulatóhelytulajdonosok azt a rossz szokást vették fel, hogy csak ugy adnak pezsgőt, ha a harmincz meg negyven koronák mellé még egy pezsgődugót is guberáljanak. Nevetni fognak önök, pedig a valóság mégis az, hogy dugóhiány van. És a szinész urak most egyebet sem tesznek, mint dugókat keresnek. Azokat kutatják.

A szinházak világában elmulott a karácsony és az ujév murija, de annál nagyobb az izgalom, mert januárius hónapja a bemutatók hava lesz. A Király-szinház például előbb meg fogja ünnepelni a „Sztambul rózsája” kétszázadik előadását, azután a „Csárdáskirálynő” háromszázadik előadását, végül pedig bemutatja Lehár Ferencz uj operettjét, „A pacsirtát”. Eseménynek ez igazán bőven elég. A Városi Szinházban szintén lesz esemény. Előbb a „Padlásszoba” jut el ötvenedik előadásához, ami fölér egy kisebb szinház száz előadásával, azután bemutatja Faragó Jenőnek nagy érdeklődéssel várt uj darabját, a „Kóristalány”-t. A Magyar Szinházban szintén lesz elég esemény. Jubilál „A szerető” és meglesz Biró Lajos „Hotel Imperial” czímű darabjának a premiérje. De mindegyiken tultesz a Vígszinház, hol négy darab tekint jelentős jubileum felé A Vengerkák”, a „Féltékenység”, a „Románcz” és a Ocskay brigadéros”, de azért lesz premiér is, az „Őszi vihar, Jób Dániel első szinpadi alkotásának bemutatója. Ujdonsággal tehát bőségesen szolgálnak majd a szinházak.