Az OMGE az uradalmak erőszakos elfoglalásáról

Jelentettük, hogy a földmivelésügyi miniszterhez az ország számos vidékéről, főleg a Dunántulról, olyan hirek érkeztek, hogy a földmunkások egyszerüen elkergették a nagyobb uradalmak vezetőségét és rövid uton beleültek ezekbe a mintagazdaságokba.

A kormány tudvalevően energikusan tiltakozott az ilyen erőszakos foglalások ellen és szigoruan figyelmeztette a földosztásra várókat, hogy csak a néptörvényben előirt formák pontos betartásával juthatnak földhöz.

Az OMGE választmányi ülésén is szóba kerültek olyan panaszok, melyek szerint főleg Somogy megyében folyik a birtokok úgynevezett szocializálása. Ez abból áll – jelentette Mutschenbacher Emil főtitkár – hogy a birtokokhoz legközelebb eső városok csőcseléke kimegy a falvakba, felizgatja a munkásnépet, ezek aztán rátörnek az uradalmakra, melynek vezetői kénytelenek elmenekülni, a tömeg pedig egy elnököt választ és beülve a birtokba, megkezdi a gazdálkodást.

Igy történt ez az Eszterházy-féle kaposvári, a Somsich-féle hetesi, a Hunyadi-féle somogyszili és a Széchenyi-féle sárbogárdi uradalmakban. Ezek az emberek – mondja a jelentés – minden tőke és jórészt szakértelem nélkül kezdik meg a gazdálkodást és rengeteg állatállomány pusztul el a kezükön. Azért is nagy a veszedelem, mert a dunántúli birtokokon, főleg az emlitett uradalmakban, olyan gonddal végezték az őszi vetési munkákat, mint még nagyon kevés vidékén az országnak.

Az OMGE, részletesen megokolt fölterjesztésében arra kéri a földmivelésügyi minisztert, hogy az ilyen erőszakos foglalásokat minden eszközzel akadályozza meg, hogy az követőkre ne találjon. Exisztenciális érdeke az országnak, hogy a földosztás a törvényben megállapitott keretek közt bonyolittassék le.