Hadisebészet a középkorban 3. rész

Negyedik képünkön éppen egy sérült koponyadarab kiemelésének az operációját mutatja be a starssburgi orvos, aki elmondja könyvében, hogy igen sok koponyatörést és fejlövést gyógyított sikeresen. Egyuttal óva inti a seborvost, hogy nagyon vigyázzon a fejsebekre és: „ha a koponyacsont betörött, hogy a fej nyitva van, akkor vigyázz, hogy se olajat, se balzsamot ne önts a sebre, mert hogyha becsöpög a koponyába, akkor a sebesült megőrül és dühöngve tombol”… 

Fontosnak tartja továbbá azt is, hogy a koponyacsont szilánkjait gondosan ki kell szedni a sebből és e célból még a nagyítóüveg használatát is lelkére köti az orvosnak. Érdekes, hogy a hiányzó koponyacsontrész pótlás megfelelően kivágott és beilleszthető ezüstlemezkét ajánl a lék befödésére.
Legutolsó képünk valósággal a spanyol inkvizíció borzalmaira emlékeztet. 

Nyujtó-készülék ez, amely arra való, hogy a sebesülés következtében megrövidült lábat kinyujtsa előbbi hosszuságára, ami rettentő fájdalmakkal járhatott és anatómiai szempontból szinte lehetetlenség. Vaslemez fogja körül a bokát, amelynél fogva hozzá fvan erősítve a végtelen csavaron mozgó talphoz és ezt a végtelen csavart küllőinél fogva huzza, hajtja az orvos….Még rágondolni is olyan rettentő, hogy hideg borzadás fut végig tőle az ember hátán!