Bulgária fegyverszünetet köt

A rohamosan száguldó események lánczolatában a következőkben számolunk be.

Ferdinánd király október 3-án este fia, Bori trónörökös javára lemondott a trónról. Boris herczeg már trónra lépett. A kormány felajánlotta lemondását az uj királynak, a ki azonban bizalmát fejezte ki iránta és kérte a minisztereket, tartrák mag tárczájukat A trón változásra vonatkozó manifesztumot október 4-én tették közzé.

A bolgári fegyverszüneti szerződés egy olasz lap szalonikii jelentése szerint - mivel a szerződést hivatalosan nem közölték - a következőkép szól:
1. Szerbiának és Görögországnak még megszállott területeit a bolgárok azonnal kiürítik, de ezekről a területekről sem marhát, sem mást el nem vihetnek. A kiürített területeken a bolgár hatóságok tovább működnek.

2. A bolgár hadsereget azonnal leszerelik.

3. A bolgárok egy meghatározandó helyen kiszolgáltatják minden fegyverüket, lőszerüket és közlekedési eszközüket.

4. A Kelet-Maczedónia megszállása alkalmával a görögöktől elvett hadianyagot visszaszolgáltatják a görögöknek.

5. Az Üszkübtől nyugatra levő bolgár katonák leteszik a fegyvert. Ezeket hadifoglyoknak tekintik. A tisztek megtartják fegyvereiket.

6. A bolgár hadifoglyokat minden kölcsönösség nélkül kihasználhatják. A szövetséges foglyok kiszolgáltatandók.

7. Németország és Ausztria-Magyarország négy heti haladékot kapnak, hogy ez idő alatt seregeiket és katonai hatóságaikat visszavonják Bulgáriából.

Ugyanez alatt ez idő alatt a központi hatalmak diplomácziai és konzuli személyzetének is távoznia kell az ország területéről.

A lemondó okirat aláírása előtt Ferdinánd király egyenként fogadta a pártvezéreket, a kik elhatározását valamennyien helyeselték. Ferdinánd király ezekután elhagyta Bulgáriát. Boris király trónralépését, ki a nép és hadsereg körében közkedveltségnek örvend, nagy örömmel fogadták s a királyt frenetikus ünneplésben részesítették. Boris király aláirta az első ukázt, mely a hadsereg leszerelését rendeli el.