Atlétika az antwerpeni olympiászon

Huszonhét nemzet fölvonulása – Az első világrekordok – Amerika kudarca – Paddock, Scott, Loomis (Amerika), Myyrha, Lethonen, Nurmi, Kolehmainen (Finnország) győzelme – Vohlarik (Vörös) Vince szereplése

Mc. Donald, a nagyszerű súlydobó, az amerikai team legnépszerűbb atlétája vitte az United States Amerika csillagos lobogóját az Antwerpenbe sereglett olimpikonok élén a Stadion ünnepi megnyitóján, augusztus 14-én. Huszonhét nemzet legderekabb atlétái masíroztak a nyomában:

Ausztrália, Brazília, Kanada, Chile, Dánia, Egyiptom,Spanyolország, Estland, Egyesült Államok, Finnország, Franciaország, Anglia, Görögország, Hollandia, Angol-India, Olaszország, Japán, Luxemburg, Monaco, Norvégia, Új Zeeland, Délafrika, Portugália, Svédország, Svájc, Csehország, Mexico, csak a mi háromszínűnk nem lengedezett a szélben.

Ünnepies lehetett tehát a Stadion megnyitása, - hisz nagy tömeg gyűlt össze s a belga király tartotta az ünnepi beszédet és Mercier bíboros áldotta meg a viadalt, de békét sugárzó, megnyugtató semmi esetre sem volt: A német atléták és úszók, a magyar vívók és birkózók távollétében egyetlen győztes sem lehet fenntartás nélkül büszke olimpiai babérjára.

Augusztus 14-én délután 2 óra 14 perckor dördült el az ágyúlövés, amely messze hangzó szóval hirdette, hogy megkezdődött a VII. olimpiász.

Bámulatos atlétatehetségeket állított sorompóba Svédország, Finnország és Anglia is. Épp oly gazdag lesz tehát világrekordokban az antwerpeni olimpiász, amilyen a felejthetetlen elődje, a stockholmi olimpiász volt.

Az első világrekord Amerika nevéhez fűződik. A 400 méteres gátfutásban érte el F. Loomis, a nagyszerű csikágót futó, aki az ez évi amerikai bajnokságban is győzött 55 mp-es idővel. A

100 méteres síkfutásnak Paddock, a kaliforniai csodafutó volt a favoritja s részben már be is váltotta a tehetségéhez fűzött reménységet: megnyerte a versenyt. Paddock az olimpiai próbaversenyeken 9.6 mp alatt futotta a 100 yardot s Amerika bajnokságában 21.4 mp világrekordra a 220 yardot. A 100 yardos bajnokságban azonban kikapott Murchisontól, aki az olimpiászon már az előfutásban kiesett.

Szenzációsan szerepelt a 100 méteres síkfutásban Ali Cahn, a francia gyarmati futó, aki bedolgozta magát a döntőbe s a francia óvás szerint csak a hibás start miatt lett negyedik.

A 800 méteres síkfutásban Don M. Scott győzött. Scott 1916-ban 1 p 54 mp idővel nyerte Amerika fél angol mérföldes bajnokságát s így nem meglepetés a diadala. Inkább az hat a szenzáció erejével, hogy Ebyt ketten is legyőzték előfutamában s így nem került a döntőbe. Ugyanez a gyászos sors érte utol Bolint, a svédek legjobb középtávfutóját. Igaz, hogy a nagyszerű idővel győztes Baker és Scott előzték meg.

Myyrha finn atléta győzelme a gerelyvetésben nem hat meglepetésként. Valamint az sem, hogy a helyeket is a finnek foglalták el. A finn súlyatléták remek formája mindenki előtt ismeretes.

Az ötös küzdelemben is a finnek vitték a vezérszerepet. Lethonen pompás átlageredményeket már meg is nyerte s Amerika csak a harmadik helyet tudta elcsípni a finn Lahtinen mögött. Az esztföldi Klumberg nem érvényesült, lehet azonban, hogy a dekatlonban helyre üti a csorbát.

Amerikára rájár a rúd. Egymás után veszti el a holtbiztosra vett versenyeket. Még egy hét előtt senki nem merte volna megjósolni, hogy az amerikai futókat, Ebyt, Sheat és Meredithet legyőzhetik 400 és 800 méteren. Ma már a múlté Amerika gigászi nagysága, Hill és Rudd hatalmas rést ütöttek rajta.

Azon már senki nem is csodálkozunk, hogy öt és tízezer méteren szóhoz sem jutnak Amerika atlétái. A hosszabb távokon már Stockholmban is a finn és a francia futók diadalmaskodtak. Akkor Bouin és Kolehmainen vívták izgalmas párharcukat, a világrekordot döngetőt, most Guillemot és Nurmi küzdenek élethalálra. S a bámulók sorában tapsol Amerika is.

Nyolc évig versenyzett Kolehmainen az USA területén s már öblös torokkal hirdette Amerika, hogy mint az amerikai team tagja fog Antwerpenben starthoz állani, amikor fordult a kocka: Kolehmainen ellenállt a csábításnak, nem lett hűtlen a kis finn nációhoz és hazája színeiben állt ki a küzdő térségre s nyerte meg az olympiász legnagyobb versenyét a marathoni futást.