Magyarország 1922. évi atlétikai bajnokságai

Három új bajnoki, egy országos rekord. – Az FTC, a MAC 2-2, a KAOE, a BEAC, az SzTC, a Move DSE 1-1 bajnokságot nyert. – Gerő, Benedek, Molnár, Berács kitűnő eredménye. – Némethy, Szablár könnyű győzelme. – 2000 néző. – Jó rendezés.

Ünnepségre készült a Magyar Atlétikai Szövetség: Magyarország 1922. évi atlétikai bajnokságainak a megrendezésére. A bajnokságok egy része le is folyt és meg kell állapítani, hogy az első nap eredményei – általában megfelelnek a várakozásnak.

Az eredmények közül elsősorban kiemelkedik Gerő Ferencnek és Benedek Jánosnak pompás 200, illetve 800 méteres síkfutása. Előbbi 22.4 mp., utóbbi pedig 1 p. 57.7 mp. alatt tette meg a távot, oly idő alatt tehát, amilyennel már régen nyertek versenyt Magyarországon.

A versenynek csak egy szépséghibája volt, az, hogy a közönség meglepő gyéren érdeklődött iránta. Alig 2000 néző szorongott a pályán, nagy bosszúságára a MASz pénztárosának, aki a hármas versenynapon a svéd – magyar atlétikai verseny deficitjének csökkentését várta. Pedig az elért eredmények sokkal nagyobb érdeklődést érdemeltek volna.

200 méteres síkfutás

Az előfutamban Juhász György (MTK) 23 másodpercen belüli idővel győzőtt a bumlizó Gerő Ferenc ellen. A döntőben Gerő Ferenc ízelítőt adott nagy klasszisából és a puha talajon remek idővel győzött az MTK krekkek ellen.

Döntőfutás:

Bajnok Gerő Ferenc (KAOE) 22.4 mp.

2. Juhász György (MTK) 22.6 mp.

3. Kurunczy Lajos (MTK) 22.7 mp.

4. Vida Béla (KAOE)

A negyedik pályán startolt Gerő nagy gyorsasággal kapott lábra, míg Kurunczy és Juhász lassabban kezdtek. 100 méternél Gerő 2 méterrel Kurunczy és 3 méterrel Juhász előtt fordult a célba. A finisben csak Juhász tudott erősíteni és Kurunczyt fél méterrel verte, Gerőtől azonban másfél méterrel elmaradt.

A távolugrás

izgalmas versengés volt Somfay Elemér (MAC) és Molnár Ferenc (SzTC) között és Molnárnak csak az utolsó ugrásával sikerült Somfayt túlszárnyalnia. Molnár győzelmét a közönség nagy szimpátiával fogadta.

Bajnok: Molnár Ferenc (SzTC) 684 cm.
2. Somfay Elemér (MAC) 680 cm.
3. Bakó Kálmán (MAC) 654 cm.

Molnár ugrásai: 636, 668, 640, 672, 664, 684 cm; Somfay ugrásai: 651, 666, 680, 651, 663, 662 cm

3000 méteres gyaloglás

Bajnok: Szablár Péter (FTC) 14 p 20.6 mp.
2. Hóra Ferenc (FTC) 15 p 1.2 mp.
3. Lichter Sándor (MTK) 15 p 10.9 mp.
Indult még Szendrő (MTK).

Start után Szablár ment az élre, nyomában Hóra, míg az MTK gyaloglók már az első körben lemaradtak. A negyedik körben Szablár elhúzott Hórától és előnyét folyton növelve 110 méterrel győzött. 2000 méter után Lichter befogta Hórát, de utóbbi erősített és 30 méterrel győzött. Szendrő az utolsó körben leadta a reménytelen küzdelmet.

A gerelyvetés

a várakozásnak megfelelően folyt le. Csejteynek, bár stílusa ma is igen gyenge, nagyobb erejével sikerült győznie az FTC dobók felett. Pedig Nizsalovszkynak volt két dobása, ami ha nem olyan alacsony, meghozhatta volna az FTC harmadik bajnokságát. Gyurkó megint várakozáson alul dobott.

Bajnok: dr. Csejtey Lajos (BEAC) 54.34 m.
2. Nizsalovszkynak Ferenc (FTC) 53.23 m.
3. Gyurkó László (FTC) 50.00 m

800 méteres síkfutás

A startnál öt MTK: Fonyó, Görög, Steiner, Grosz, Pártos, három MAC futó: Benedek, Bozsik, Medved és Tóth (SzTC) jelentek meg. Az iramot Steiner diktálta, akit Fonyó és Benedek követett. Az erős iramnak (200m 25.4 mp., 400m 55.7 mp.) egymás után estek áldozatul Bozsik, Steiner, Partos, Tóth, Medved, Grosz.

600 méternél (1 p 27 mp) már csak Fonyó, Benedek és Görög voltak együtt. A finist Benedek kezdte. Fonyó 720 méterig állta csak a versenyt, ott összeroppant és Benedek erős finissel 15 méterrel győzőtt. Görög látszólag frissen ment 630 méterig és csak a harmadik hely biztosítására törekedett, ami sikerült is neki.

Bajnok: Benedek János (MAC) 1 p 57.7 mp. Bajnoki rekord
2. Fonyó Márton (MTK) 2 p 05 mp.
3. Görög Jenő (MTK) 2 p 35 mp.
4. Medved (MTK), 5. Grosz (MTK)

Az 5000 méteres síkfutásban

csak a helyezés kérdése izgatta a közönséget, mert Némethy győzelmét mindenki biztosra vette. A mezőny Csitbay (MTK) vezetésével indult el, nyomában Steiner (MTE), Király (ESC), Kultsár (MAFC), Némethy (FTC), Bese, Váradi, Koszta (MTK), majd Krausz (ESC), Tóth (SzTC), Ipolyi (HSE), Csekei (KMSE).

Csitbay és Király egyenetlen tempót diktáltak, míg Némethy állandóan a harmadik-negyedik helyen haladt. A fél távnál már Steiner, Krausz, Koszta, Bese, Váradi, majd Kulcsár is feladták a versenyt. Az utolsó 600 méteren Némethy elment Csitbaytól és 50 méterrel győzött, 65 m harmadik, 140 m negyedik.

3. Gáspár Jenő (BBTE) 173 cm.
Indult még Székely (MTK) 160 cm, Zsolt (FTC) 158 cm.

A 100 méteres síkfutás

mint előrelátható volt, Gerő győzelmével végződött, de a startlyukba erősen benn ragadva, formáján alul futott és klubtársa Vida erősen megszorította.

Bajnok: Gerő Ferenc (KAOE) 11.2 mp.
2. Vida Béla (KAOE) 11.3 mp.
3. Schwarz Vilmos (NTE) 11.4 mp.

A súlydobás

a hódmezővásárhelyi ifjú Engelthaller majdnem meglepetést okozott. A formáján alul szerepelt Vállay csak az utolsó dobásával győzött 2 centiméterrel.

Bajnok: Vállay Károly (MAC) 12.86 m
2. Engelthaller Kálmán (HTVE) 12.84 m
3. Janó Károly (MAC) 12.29 m

A 110 méteres gátfutás

a védő Stolmár nyerte gyenge eredménnyel és amellett legalább 1 méterrel kiugrott, úgy hogy a starter megpróbálta a mezőnyt visszahívni, de sikertelenül.

Bajnok: Stolmár Károly (FTC) 15.4 mp.
2. Püspöky Gyula (MAC) 16.6 mp.
3. Püspöky Tibor (MAC) 16.8 mp.

A diszkoszvetés

Toldy biztos fölénnyel győzött. Mind a hat dobása jobb volt Csejtey legjobb dobásánál. Legkisebb dobása 40.70 m volt.

Bajnok: Toldy Sándor (FTC) 42.20 m .

2. dr. Csejtey Lajos (BEAC) 40.02 m.
3. dr. Kobulszky Károly (MAC) 39.97 m.

A 400 méteres síkfutás

A várakozásnak megfelelően folyt le, Kurunczy a döntőben a starttól a célig vezetve nyert.

Bajnok Kurunczy Lajos (MTK) 51.0 mp.
2. Juhász György (MTK) 51.6 mp.
3. Fixl Lajos (MAC) 52.0 mp.
4. Kainrath Antal (MTK) 52.2 mp.

A nap legizgalmasabb versenye az 1500 méteres síkfutás volt.

Mindenki kíváncsian várta Benedek és Némethy találkozását. A többi benevezett csak a statiszta szerepét játszotta és ennek megfelelően szerepeltek. Az első 300 méter után Némethy ment az élre és 1400 méterig vezetett. A finisben Némethy az utolsó 80 méterig vezetett, ott Benedek mellé került és kemény küzdelem után 1 méterrel győzött. A harmadik helyre 30 méterrel hátrább Grosz futott be.

Bajnok: Benedek János (MAC) 4 p 8.6 mp.