A tömegszállások rejtelmeiből

Diplomás emberek és gonosztevők a szalmazsákon – Megszüntetik a tömegszállásokat

A főváros külső perifériái tele vannak tömegszállásokkal, ahol már nemcsak munkáscsaládok, hanem közhivatalnok és más diplomás emberek huzzák meg magukat éjszakánként a lakáshiány következtében. A jelenlegi lehetetlen lakásviszonyoknak az áldozatai ezek, akik többedmagukkal fekszenek, földön szorosan egymás mellett nők, férfiak vegyesen.

A legtöbb ilyen tömegszállás a Keleti pályaudvar környékén, a Nefelejts-utcában és az Angyalföldön , van. Egy szobában 15-20 ember alszik éjszakánként, teljesen idegenek, akik soha sem ismerték egymást. A tömegszállásokat talán soha sem szellőztetik, mert elviselhetetlen bűz hatja át a szobákat.

A tömegszállások lakói


A tömegszállásokat többnyire futó vendégek veszik igénybe, akik hamarosan nem tudnak hajlék alá jutni. Állandó vendégek is vannak, ezek többnyire menekültek, akik vaggonokban laktak. A tömegszállásokon vidékiek is megfordulnak, akik Budapestre érkeztek és itt a szállodákban sem tudtak szobához jutni. A tömegszállásokon, ahol egy szobában tizenöten is alszanak, biztosan jut hely a tizenhatodiknak is.

Nagyon sok főiskolai hallgató lakik most a perifériák szállóiban, akik az uj iskolai év kezdetén még nem tudtak lakást kapni. Különösen a szerényebb sorsu diákok veszik igénybe egy-egy éjszakára a tömegszállások szalmazsákjait és nappal kávéházban tanulnak.

A kétes egzisztenciájú egyének természetesen a legkitartóbb albérlői a tömegszállásoknak. A főbérlő nem igen jelenti be az ágyrajárókat, akik igy könnyen el tudják kerülni a hatóságok figyelmét. A tömegszállásoknak meg van a maguk házirendjük. A lakótársak nem törődnek egymással, zárkózott természetűek. Egy-egy albérlő pár napos ott tartózkodás után hirtelen eltűnik, egy hónap múlva pedig váratlanul visszatér. Senki se kérdezi tőle, hogy hol volt, mit csinált. Legfeljebb a rendőrség érdeklődik a távolléte alatt történtekre, aminek aztán rendszerint letartóztatás a vége.

Razzia a tömegszállásokban


A rendőrség emberei éppen a tömegszállások kétes egzisztenciáju lakóira való tekintettel gyakran tartanak razziákat. Ezek a razziák többnyire eredménnyel végződnek és sok körözött bűnöző kerül rendőrkézre.

A legutóbbi bűnesetek tettesei közül nem egyet találtak meg a tömegszállásokban, ahol napokon, sőt heteken keresztül sikerült nekik a rendőrség elől elrejtőzniök. Sok foglalkozás nélküli és a főváros területéről kitiltott egyén buzódik meg a tömegszállásokban, amelyeknek léte veszélyezteti a főváros közbiztonságát.

A hatóságok közegészségi szempontból is razziáznak ezeken a helyeken. A tömegszállások a fertőző betegségek terjesztői és erkölcsi szempontból is fölötte károsak, éppen ezért a hatóságok most minden igyekezettel azon vannak, hogy a tömegszállásokat megszüntessék.

Megszüntetik a tömegszállásokat

Budapesten mint egy ötven tömegszállás van, ahol éjszakánként röbb ezer ember nyer elhelyezést. A lakáshiányra való tekintettel a rendőrség mindeddig tűrte ezeket a helyeket, azonban mindinkább arra a meggyőződésre jutottak, hogy sokáig már nem maradhatnak meg.
Az illetékes hatóságok tárgyalásokat kezdetek a honvédelmi minisztériummal, hogy azokat a kaszárnyákat, amelyekre nincsen szükség, engedjék át tömegszállások céljára. A kaszárnyákat erre a célra átalakitanák és a lakókat állandó hatósági ellenőrzés alatt tartanák. Az erre vonatkozó tárgyalások még folyamatban vannak és cvalószínű, hogy sikerülni fog megállapodásra jutni.

Uszora a fekvőhellyel

A tömegszállások főbérlői egy-egy fekvőhelyért jelentékeny árakat számitanak, hogy ezzel is lépést tartsanak a lakásviszonyok nekik kedvező konjunkturájával. Egy szalmazsák a tömegszállásokon sokszor többe kerül, mint egy rendes hónapos szoba.

A szállás éjszakánként 100-150 koronába kerül, vidékieknek azonban 200-300 koronát is felszámitanak egy éjszakára. Ezzel szemben kényelemről szó sincs és a lakók részére rendszerint két mosdót és ugyanannyi törölköző áll rendelkezésre. Azon szokott 15-20 ember reggelenként megosztozni.

Természetes, hogy mindezek a körülmények a hatóságokat gyors beavatkozásra serkentették, amelynek valószínűleg hamarosan meg is lesz a kedvező eredménye.