Az aranymérleg kötelezővé tétele

Bud János pénzügyminiszter legutóbbi parlamenti beszédében megemlékezett az aranymérleg meghonosítására vonatkozó tervezetekről is és bejelentette, hogy ezt a kérdést törvényhozási uton szintén rendezni kívánja.

Anélkül, hogy az immár egész külön irodalmat jelentő tervezetek összes részleteire kiterjeszkedett volna, csupán a vitás kérdések egyik leglényegesebb pontjára, nevezetesen arra vonatkozólag nyilatkozott, vajjon az aranymérleg kötelező vagy csak fakultatív legyen-e? 

Elismerte ugyan a pénzügyminiszter, hogy ebben a kérdésben nem könnyű dönteni és igen sok érv szól amellett, hogy az aranymérleg csupán fakultatív módon vezettessék be, ő mégis a kötelező aranymérleg megoldása mellett foglalt állást. 

Ismeretes, hogy félhivatalos megbízás alapján Kunz Ödön egyetemi tanár készített egy tervezetet az aranymérlegről, amely szintén a kötelező alkalmazás rendszerén épült fel. Nyilvánvalóan ennek a tervezetnek az alapján áll tehát a pénzügyminiszter, amidőn az aranymérleget az ellene felhozott súlyos gyakorlati érvek dacára mégis kötelezővé akarja tenni. 

A kereskedelmi és ipari érdekképviseletek, amelyek a gyakorlati élethez sokkal közelebb állanak, a kötelező aranymérleget sok tekintetben aggályosnak tartják, különösen a mostani átmeneti válság korszakában, amidőn egy ily gyökeres változtatás az egyes vállalatok üzleti gestiójában mutatkozó hibák feltárásával a gazdasági krízis további elmélyítésére vezethet. 

A ipari és kereskedelmi érdekeltség ebben a kérdésben a budapesti kereskedelmi és iparkamara pénzügyi szakcsoportja által összehívott szakértekezleten fog véglegesen állást foglalni.