Elnök- és alkotmányválság Franciaországban

Páris, junius 1.
A mai vasárnap a választások vasárnapja óta a második döntő fontosságu nap Franciaországban. Délelőtt 1/2 11-kor Poincaré miniszterelnök az összes miniszterekkel az Elyséebe ment és átnyújtotta a kormány lemondását.

A lemondó okirat arra hivatkozik, hogy a lemondást a választások eredménye tette szükségessé. Millerand elnök Poincarét az ügyek további vitelére kérte föl, de elállott attól az eredeti szándékától, hogy Herriot magához hivassa és megbízza a kabinetalakitással Ma délelőtt ugy a radikális, mint a szocialista párt. amelyek együtt többséggel rendelkeznek a kaŹmarában, ülést tartott ,melyen döntőfontosságú határozatokat hoztak.

A szocialista párt, amely ma délelőtt összeült, napirend előtt egyhanguan elfogadta Renaudel határozati javaslatát, mely szerint a párt szembefordul minden kormánnyal, amelyet Millerand nevez ki.

A határozati javaslat megállapitja, hogy az elnök többizben vétett a hivatalával együttjáró pártatlanság ellen.

A radikális párt még ennél is sulyosabb határozatot fogadott el. Kimondotta ugyanis, hogy
Millerand túllépte alkotmányos jogkörét, miért is a kamara nem viseltetik iránta bizalommal. Millerand megmaradása az elnöki székben sérti az ország közvéleményét és folytonos konfliktusokhoz vezetne az uj kormány és a köztársaságelnöke között.

Ezek a határozatok előzték meg a kamara ma délutáni alakuló ülését melyet Pinard korelnök vezetett.
Poincaré bejelentette a kamarának a kormány lemondását és hogy az uj kormány megalakulásáig vezeti az ügyeket Az uj kamara elnökévé előreláthatóan Painlevét fogják megválasztani, aki Millerand lemondása esetén a köztársasági elnöki széknek is legvalószínűbb várományosa.


Herriot vállalja a kormányalakitást

Páris, junius 1. (Érkezett éjjel 3/4 2 órakor.)
A kamara a kormányválság miatt elnapolta üléseit. Herriot, hogy az alkotmányválság kiélesedését megelőzze, vállalta a kormányalakítást.

A szocialisták nem lépnek be az uj kormányba.