Az új sebészeti klinika

Nem régiben egy új sebészeti klinika nyilt meg Budapesten s benne oly elsőrangú gyógyintézetet nyert fővárosunk, mely Európaszerte ritkitja párját s egyaránt szolgál a betegek gyógyítására és orvosok kiképzésére.

Az új klinika a Baross- és Szentkirályi-utcza szegletén épűlt s már külsejével megragadja a szemlélő figyelmét. Az egész klinika kizárólag igazgatójának, Réczey Imre tanárnak tervei szerint készűlt, a ki előzőleg beható tanúlmányokat tett ez irányban a külföldön.

A hatalmas előcsarnokba lépve, mindjárt szemünkbe tűnnek a tágas, zárt és fűthető folyosók, a nagy ablakok, tiszta, tágas, világos helyiségek; sehol a nagy épületben egyetlen sötét, barátságtalan helyiség nincs.

Az előcsarnok jobb oldalán egy tánczteremnek is beillő nagy váróterem a bejáró betegek számára, a hová külön helyiségek nyilnak a betegek megvizsgálására és kezelésére. Az előbbi terembe nyílik egy műtő-terem, a hol kisebb műtéteket végeznek azokon a betegeken, kik klinikai ápolást nem igényelnek.

Úgy a földszinti, mint a két emeleti folyosó jobb- és balszárnyán egy-egy férfi és női kórterem van berendezve; ezen kórtermek berendezése igazán páratlan a maga nemében. Minden ilyen kórterem előtt egy tágas társalgó van, a hol a betegek látogatóikat fogadják, dohányoznak és étkeznek; a kórtermek nagy ablakai jóval az ágyak felett vannak elhelyezve, hogy szellőztetéskor az ablakok kinyitása a fekvő betegeknek alkalmatlan ne legyen.

A fehérre zománczozott, ruganyos betéttel biró ágyak elhelyezése olyan, minden oldalról hozzáférhetők; minden kórteremhez még egy fürdőszoba és konyha tartozik, a mely utóbbiban az ételek szétosztása és az edények kitisztitása történik. Az egész klinikán a könnyebb tisztántartás czéljából a falak szölgetei mindenütt le vannak gömbölyítve és sehol küszöb nincs.

Az előcsarnok baloldalán az ügyeletes orvos szobája, a nagy könyvtár és olvasó-terem, valamint a tanársegéd lakása – és a betegek szállitására szolgáló lift van.

Az első emelet középső részét foglalja el a klinika dísze: a nagy műtő- és tanterem, mely a maga nemében szinte páratlan: egy kétemeletnyi, nyolcz méter magas és hét méter széles ablakkal, üvegtetővel biró terem – 260 hallgató számára való üléssel.


A falak és oszlopok hófehér porczellán lemezekkel, a padozat pedig fehér keramittal van kirakva, úgy hogy a nézőtér legfelső padsoraiban elhelyezett vizcsapok megnyitásával az egész terem tisztára mosható. A műtő-terem hátsó részében mindkét oldalon mosdók vannak, melyeknek berendezése olyan, hogy a műtő-orvos nem szennyezi be kezeit a csapok nyitásával és csukásával, hanem erre szolgáló pedálok nyomására ömlik a meleg vagy hideg viz.

A nagy műtő-terem jobboldalán van elhelyezve a gazdagon felszerelt műszertár és kötőszertár, - a baloldalon pedig a sterilizáló helyiség, a hol az eszközök és kötő-anyagok sterilizálására szolgáló gőzgépek vannak elhelyezve. Az első emeleti folyosó baloldalán foglal helyet a kis tanterem, a hol a szigorlatok és elméleti előadások tartatnak, valamint a kis műtő-terem éjjeli és oly természetű műtétek számára, melyek hallgatóság előtt nem végezhetők.

Az épület második emeletén a külön szobák, a klinika becses muzeuma, a górcsövi-, vegyi- és Röntgen-laboratorium vannak elhelyezve.

Ha összehasonlitjuk ezt az ép oly szép, mint kényelmesen berendezett épületet a régi kisszerű klinikával, mely ötven évvel ezelőtt az akkori Hatvani- és Ujvilág-utcza sarkán állott, összesen 20 ágygyal, - nyilvánvalóvá lesz az óriási haladás, mely az utóbbi évtizedekben közegészségi intézményeink terén is beállott.

A régi klinika már külsejénél fogva is valósággal elrettentő volt, a mostaniak pedig mind külsejükre, mind berendezésükre nézve olyanok, hogy nem szolgálnak többé a szenvedők rettegésére, sőt oly kényelmet és ápolást nyujtanak, a milyenben legtöbb betegnek saját otthonában sem lehetett volna része.