A természet mint építőmester

A természet a legnagyobb építő művész; a legjelesebb művészek is csak akkor képesek igazán értékest alkotni, ha a természetet igyekeznek mennél jobban megközelíteni.

A természet mindent szigoru szabályok szerint alkot. A parányi kristályt ép úgy, mint az óriási sziklát; a legszigorúbb szabályok szerint mégis az emberi test van alkotva. Minden rendes alkatú ember teste bizonyos pontosan meghatározott arányok szerint van alkotva, a ha ezek az arányok teljes összhangban vannak, akkor áll elő az ideálisan szép test. Érdekes dolog megállapítani azokat a szabályokat, melyeket e tekintetben a természet követ.

A rendes testalkatú ember egész teste 7 és ½-szer olyan magas, mint amekkora a feje. A férfi 6 és ž-szer, a nő 6 és ź-szer akkora mint a lába. Minden arányos testű ember olyan hosszú, mint a mekkora távolság van a újjai közt, ha a két karját kiterjeszti. A láb ugyanakkora, mint az alsó kar, a könyöktől a kéz-csuklóig. A kéz olyan hosszú, mint az arcz, a mutató újj két felső íze az orral egyenlő, az alsó íz fele a két elsőnek. Meg lehet fiyelni, hogy a hosszú újjú embereknek rendszerint hosszú az orruk is.

A kéz nagysága magában véve változik népfajok szerint. Legkisebb és legkeskenyebb kezük, úgy mondják, a czigányoknak van, utánuk következnek az európai népek, a négereknek már nagyobb a kezük, a legnagyobb azonban a sárga népfajoké. Hogy mily csodásan és czélszerüen van az emberi test berendezve, legjobban a kezeken és a lábakon látszik meg, a melyek bámulatosan megfelelnek annak a feladatnak, melyet a természet szánt nekik.