A nemzetgyülés október 15-én megkezdi az uj pénzről szóló javaslat tárgyalását

Előtérben a „forintos” megoldás

A valutareform ügyében még e héten végleges döntés történik.
Bud János pénzügyminiszter Szabóky Alajos pénzügyi államtitkár és két referens kiséretében szombaton reggel Parádra utazott, ahonnan kedden érkezik vissza a fővárosba.

Parádi tartózkodása alatt teljesen kidolgozza a valutareformról szóló törvényjavaslatot, amely már október 14-én, vagyis az első őszi ülésnapon a nemzetgyülés elé kerül.

A kormány annyira fontosnak tartja, hogy a valutareform minél előbb életbe lépjen, hogy az október14-iki formális ülést valószinüleg föl fogják függeszteni, a pénzügyi bizottság nyomban letárgyalja a reformjavaslatot és az erről szóló jelentés az ülés megnyitása után a Ház elé terjeszti. 

Ebben az esetben már a következő, október 15-iki ülés napirendjére kitüzhetik a valutareformról szóló törvényjavaslatot, amely ilyenformán elsőnek fog a kormány javaslatai közül törvényerőre emelkedni.

Temesváry Imre, a kormány pénzügyi javaslatainak előadója kijelentette A Reggel munkatársának, hogy leghelyénvalóbbnak az aranykoronás megoldást, vagyis a 14.500-as osztószámot tartja. 

Tekintettel azonban arra, hogy illetékes helyen Dréhr Imrét szemelték ki a valutajavaslat előadójául, aki a legutóbbi ankéten a 20.000-es osztószám mellett szállott sikra, politikai körökben arra számitanak, hogy a kormány a 20.000-es osztószámot fogja a valutareform alapjául választani.

A Reggel munkatársa beszélt Dréhr Imrével is, aki kijelentette, hogy bár a bankok a 10.000-es, a kereskedők és a gyárosok pedig a 14.500-as osztószám mellett foglaltak állást, véleménye szerint a 20.000-es osztószám fogja megnyerni a csatát.

A 20.000-es osztószám hivei azt vitatják, hogy az aranykoronás megoldás nem a békekoronát juttatná vissza trónjára, mert hiszen az arany vásárlóereje 30%-kal csökkent és az általános drágulás általában 20%-kal emelte az árakat.

A 20.000-es osztószám tehát a tulajdonképeni békekoronát reaktiválja, arra az ellenvetésre pedig, hogy ennek az „indexpénznek" bevezetése ujabb drágulást idézne elő, azzal válaszolnak, hogy a 20.000-es pénzegységnek, a forintnak kettéosztása, vagyis a félforint bevezetése magában foglalja a 10.000-es osztószám összes előnyeit, anélkül, hogy az osztrák pénz bizonytalan sorsával kötnők össze magunkat.

Érdekes megemliteni, hogy a 20.000-es osztószám alkalmazása esetén a magyar pénz az angol és a holland valuta után értékben a harmadik helyet foglalná el Európában.