Forrongás Spanyolországban

A katonaság több helyen összeütközött a Karlista forradalmi csapatokkal és szétverte azokat, a mi ugylátszik hatott a Karlistákra, kiknek mozgalma ijesztő módon növekedett.

A kormány, hogy minden eshetőségre készen legyen, november 2-án az egész országban kihirdette az ostromállapotot, elrendelték az összes Karlista egyesület felosztatását és a karlisták elfogatását. A Karlista klubokat mind bezárták. A hatóságok olyan okiratokat koboztak el, melyek nagyon elterjedt Karlista szervezetekről tesznek bizonyságot.

A kormány azt hiszi, hogy az eddig tett intézkedésekkel sikerült elejét venni a forradalom kitörésének. A kormány föllépése mindenütt jó hatást tesz. Már most kétségtelen, hogy a kormány igen nagy kiterjedésü, de korán elárult összeesküvésnek jött a nyomára, melyben sok papnak és arisztokratának is része volt.

Az 1855-ben elhunyt Don Karlos trónkövetelő szervezte az első Karlista pártot, nemesekből és papokból s a harminczas évek közepén tört ki az első polgárháboru, melyet Karlista polgárháborunak neveztek.

A trónkövetelő fia, szintén Don Karlos, 1872-ben támasztott forradalmat, mely négy évig dult, mignem elnyomhatták. Don Karlos most Velenczében él, még csak 52 éves. Spanyolország zilált állapotai közt sem bírja érvényesíteni trónkövetelő jogait, mert nincs hozzá pénze és nincs kellő erélye sem. Fia, a 30 éves Jayme herczeg azonban fentartja a benső érintkezést a spanyolországi Karlistákkal s ezek mindig résen állnak.

A szerencsétlen amerikai-spanyol háboru után a Karlisták urai lehettek volna a helyzetnek, ha egy forradalom megindításához pénzzel rendelkeznek.