Rétek és legelők

A rétek és legelők ápolásának fontosságára nem lehet elégszer rámutatni.
Meghálálja a rét és legelő is az ápolást, trágyázást, nemcsak a szántóföld. A rétek, legelők gondozása istállótrágyázásból, műtrágyázásból, fogasolásból és gyomirtásból áll. Istállótrágya rendszerint nem igen jut a rétre, legelőre, mert sokszor örülni kell, ha a szántóföldre elegendő kerülhet.

Az istállótrágyát különben is csak akkor hálálja meg a rét, ha újonnan létesítették azt. Ebben az esetben késő ősszel kell az istállótrágyát kihordani. Utána fogasolunk. Az istállótrágya mennyiségére nem lehet tanácsot adni: adjunk annyit belőle, amennyit tudunk. Kat. holdanként 100-150 mázsánál többet úgysem juttathatunk a rétre, legelőre.

A nitrogéntartalmú műtrágyák a növényzet tömegét, mennyiségét gyarapítják. Ilyenek a kénsavas ammonium, amelyből 60-100 kg.-ot, a csilisalétrom és mészsalétrom, amelyekből egyenként 30-40 kg.-ot, a mésznitrogén, amelyből 80-120 kg.-ot adjunk kat. holdanként. Homokosabb vidéken a káliműtrágya tesz jó szolgálatot. 40%-os kálisóból 80-100 kg.-ot találtak kívánatosnak.

Amennyiben a réten és legelőn termő fűféléknek nemcsak mennyiségére, de minőségére is súlyt helyezünk s igyekszünk ott a jobb hereféléket is meghonosítani, úgy a foszforsavműtrágyák alkalmazása ígér szép eredményt. Ide tartozik a Thomas-salak, amelyből 300-500 kg., a rhenaniafoszfát, amelyből 150-250 kg., a szuperfoszfát, amelyből kat. holdanként 200-300 kg. elszórása bizonyult hatásosnak.

Tömődöttebb talajú, idősebb rétek és legelők javítására a fogasolás, boronálás igen alkalmas. A gyomok, bozótok irtására a pásztort el kell látni V-alakú vassal felszerelt bottal s a gyomírtást kötelességévé kell tenni.