Megjelent az uj bortörvény végrehajtási utasítása

Az 1924. évi bortörvény életbelépése óta beállott változások szükségessé tették uj végrehajtási utasitás kibocsátását, amit most adott ki a földmivelési miniszter 2000-II. sz. alatt.

A végrehajtási utasitás ismerteti azokat az eljárásokat, amelyeket a bor kezelésénél a törvény korlátai között igénybe lehet venni. A rendeletben felsorolt anyagokon és eljárásokon kivül bármely más anyagot a musthoz, vagy a borhoz hozzáadni vagy készitéséhez felhasználni, illetőleg más eljárást alkalmazni, tilos. Különösen tiltott anyagok: a viz, a szódaviz, bármely, nem borból előállitott szesz, mazsola, gyümölcslé, a méz, mindennemü cukor, sacharin, glicerin, szalicilsav és egyéb vegyi készitmény, illetőleg szer.

Beteg, romlott, hibás, valamint ecetes bort közfogyasztás céljára forgalomba hozni tilos. Ilyen borok csakis ipari feldolgozásra, párlat készitésre, borecet gyártására, stb. használhatók fel.

A végrehajtási utasitás részletesen intézkedik a borok elnevezésének és megjelölésének feltételeiről, a fokozottabb védelemben részesülő borfajtákról és különleges rendelkezéseket tartalmaz a tokajhegyaljai borokra vonatkozóan.

A tipusbort előállitó termelő szövetkezet, vagy pincészet felkérésére a kisérleti állomás bizonyitványt köteles adni arról, hogy a földmivelésügyi miniszter engedélye alapján készült és bemutatott tipusbor mindazokkal a sajátságokkal rendelkezik, amelyekre elnevezése utal. Aki borainak tartályán jogosulatlanul alkalmazza az állami ellenőrző jegyet, az kihágást követ el.

A borpárlatot, mint szeszesitalt tilos „Cognac” elnevezéssel forgalomba hozni, csak mint „Magyar konyak”, „Brandy”, „Borláng”, „Borfia”, „Borlelke”, „Bortüze”, „Vinignis” és más hasonló elnevezések alatt hozható forgalomba.

A végrehajtási utasitás tartalmazza a büntető rendelkezéseket is.