Amit a vérerek betegségeiről tudni kell, a vérerek görcse

Amikor a vérerek görcsöt kapnak

Miként a nagyvárost a vízvezeték és gázcsövek bonyolult hálózata, úgy fonja be az emberi testet a kersztül-kasul kanyargó vérereknek rendszere. De e vérerek fala korántsem olyan merev, mint amazoké. A bennök áramló vér nyomása kitágítja őket, s falaikban elhelyezett apró izmok segítségével önmaguktól összehúzódhatnak és megszűkűlhetnek. Ha ez az összehúzódás nagymérvű, akkor a vérerek görcséről beszélünk.

Súlyosabb esetekben egyetlen csepp vér sem tud keresztülfurakodni a görcsösen összehúzódott véreren. Az a testrész tehát, amelyet az illető ér szokott ellátni vérrel, ilyenkor egy csepp vér nélkül, egyetlen parányi táplálék- és oxigénszemecske nélkül marad. Ennek az állapotnak a következménye pl. a bőrön hamarosan jól látható és érezhető módon jelentkezik: a bőr elsápad, hideggé válik és a huzamosabb ideig vér nélkül maradó testrész fájni kezd.

Ilyenkor enyhe masszázs és meleg alkalmazása használ a legjobban. A meleget puha takaróval, termofórral, langyos fürdővel alkalmazhatjuk a legpraktikusabb módon. A görcs kienged és a normális vérkeringési viszonyok helyreállván a fájdalom is megszűnik.

A vérerek görcsét okozó különböző tényezők közül hadd említsük fel ismét a legelterjedtebbet: a nikotint. Gyakran fellép pl. a láb vérereinek görcse a mértéktelen dohányosoknál. A sántítás egy bizonyos, az orvosok által jól ismert fajtája ennek a következménye. De minthogy a nikotin a szívre is kórosan hat, végeredményben a vérkeringés egyik legmegátalkodottabb ellenségével van benne dolgunk.

Még szerencse, hogy a cigaretta, vagy a szivar szívása közben a dohány nikotintartalmának nagyobb része elég, megsemmisül, különben egyetlen dohányrudacska is elegendő lenne ahhoz, hogy halálos ér- és szívbénulást okozzon. Ilyen veszélyeket rejt magában ez az általánosan elterjedt „élvezeti” cikk.