MacDonald és Mussolini római találkozója, és Baldwin visszahívása Londonba

Róma, március 19.
MacDonald angol miniszterelnök és Sir John Simon külügyminiszter római tartózkodása hétfőn véget ér.

Jól informált helyről a következő értesüléseket kaptuk:
MacDonald és Mussolini tanácskozásai során vasárnap kialakultak a várható eredmény körvonalai. Mussolini kész tervezetet terjesztett MacDonaldék elé, amelyről római diplomáciai körökben úgy tudják, hogy azzal általánosságban az angol kormány is egyetért. A döntő tanácskozás vasárnap délután fél 3-tól 4 óráig tartott a római angol nagykövetségen. Az olaszok által javasolt egyezmény, amely 8-9 pontból áll, a következőket mondja: Anglia, Olaszország, Franciaország és Németország a fennálló nemzetközi szerződésekre kívánja alapítani Európa politikai jövőjét. E célból megújítja a Kellog paktumot és a locarnói egyezményt.

Egyhangúan megállapítják, hogy az új egyezményből Angliára nem hárul olyan teher, amely szaporítaná a Németország nyugati határainak garantálását célzó angol kötelezettségeket.

A négy hatalom ezenkívül ötéves fegyverszünetben állapodik meg a politikai és fegyverkezési kérdésekben.

Külön szakasz szól arról, hogy a békeszerződések reviziójára csupán a Népszövetségen keresztül kerülhet a sor.

Ezt a szakaszt Franciaországra való tekintettel fogalmazták meg így, a lényeg azonban – római politikai körök megítélése szerint – nem a revízió végrehajtásának, illetve útjának megszabásában rejlik, hanem abban a tényben, hogy ez az első politikai egyezmény, amely ha közvetve is, de konkrétan elismeri a békeszerződések megváltoztatásának időszerűségét.

MacDonaldot Baldwin sürgősen visszahívta Londonba
London, március 19.
Baldwin helyettes miniszterelnök a kormány nevében táviratot intézett MacDonaldhoz és Sir John Simonhoz, amelyben felszólítja őket, hogy mielőbb térjenek vissza Londonba. Nagy nyugtalanságot okoz angol politikai körökben Nagybritannia és a szovjet mind feszültebbé váló diplomáciai konfliktusa, amelyet az angol mérnökök moszkvai letartóztatása idézett elő. A parlamenti pártok azt kívánják, hogy amikor Angliának dönteni kell oroszországi politikájáról, a miniszterelnök Londonban legyen.