A szerb király és a hadsereg

A nisi katonatisztek összeesküvése a királygyilkos katonatisztek ellen, ismét a zavarok mélységébe vitte Szerbiát. Péter király trónját ép ugy körülfogta a fenyegető elégületlenség, mint szerencsétlen elődjeét. A tisztek, a kik junius 11-ikén a mészárlást végezték Belgrádban, a hatalom közelségében élvezik az előléptetést, az udvari kegyet. A hadsereg nagyobb része féltékeny lett erre. A király pedig gyöngének mutatkozik, a junius 11-iki tisztek hatalmába kerűlt, a kik még azzal is fenyegetik, hogy kezökben egy levele, melyet Masin ezredeshez irt s melyből kitünik, hogy a királygyilkosságot helyben hagyta.

Az ország népe látván, hogy helyzete nem javúl, megint elégületlen. A hadsereg legnagyobb része pedig a hetven tiszt uralma ellen forrong. Az ország lakossága az összeesküvő nisi tisztek pártját fogja, mig a hetven tiszt azt akarja elhitetni a királylyal, hogy az ország melletök van.
A Belgrád melletti banyiczai táborban megtörtént, hogy a hadi szemlén egy zászlóalj nem akart elvonulni a király előtt. A zászlóaljat elvezették, két tisztjét letartóztatták.

A király a legveszélyesebb helyzetbe jutott, mert akár egyik, akár másik tábor pártjára áll, haragot zudit magára, olyanokat tesz ellenségeivé, akik merénylettől sem riadnak vissza. Intézkedett is, hogy a palota őrségét megkettőztessék. A bejáratnál tizenkét svájczi testőr áll s ugyanannyi örködik a király hálószobája előtt. A király hálószobáját a testőrség kaszárnyájával villamos csöngettyűkkel kötötték össze, a melyek riadó esetén az egész helyörséget fegyverbe szólitják. Fiait a király vissza akarja küldeni Oroszországba.