Daladier francia miniszterelnök támadta a horogkeresztes Németországot

Párizs, április 23.
Daladier miniszterelnök vasárnap szülővárosában, Orange-ban, nagy politikai beszédet mondott, amelyben megbélyegezte a Hitler-kormány működését.

Azt látjuk – mondotta – határainkon túl, hogy az erőszakot hívják segítségül. Napról-napra terrorszervezetek brutalitásai döbbentik meg az egész kultúremberiséget és mutatják, hogy az a modern civilizáció, amelyről azt hittük, hogy mélyen gyökeredzik Európa talajában, milyen gyenge lábon áll. Hihetetlennek tartottuk, hogy szomszédságunkban a legrosszabb fajta nacionalizmus fog győzedelmeskedni, mert ez lehetetlenné teszi a népek együttműködését és árt a világ békéjének. Mindamellett Franciaország, amely semmiféle fenyegetéstől meg nem riad, elég erősnek érzi magát, hogy őszinte nemzetközi együttműködéssel igyekezzék orvosolni a világ súlyos bajait.

Berlinben nagy megütközéssel fogadták Daladier beszédét
Berlin, április 23.
Daladier francia miniszterelnök vasárnapi beszéde Berlinben a legnagyobb megütközést keltette. Illetékes tényezők szerint Daladier beszéde azt jelenti, hogy Hitler békülékeny szavaira kosarat kapott Párizsban.

Ez annál inkább megbántja Németország önérzetét, mert Hitler kancellár a birodalmi gyűlés megnyitása alkalmával egyenesen Franciaország felé fordulva, közeledési készséget árult el. Berlinben Daladier beszéde után már előre is Franciaországra hárítják a felelősséget a leszerelési konferenciának ezek után előrelátható kudarcáért.

Nem oszlik fel a német néppárt
Berlin, április 23.
Hatalmas hóviharral küzködve érkezett vasárnap Münchenbe Hitler kancellár repülőgépe. A kancellár háromórás beszédet mondott a nemzeti szocialista párt vezérkarának tanácskozásán és arra kérte a pártszervezeteket, hogy kövessenek el mindent a párt és az államkormányzat surlódásmentes együttműködésének biztosítására.

A külpolitikában Hitler Németország békekészségét hangoztatta. Egy másik érdekes esemény színhelye Berlin volt, ahol a német néppárt, amelynek egykor Stresemann külügyminiszter volt a vezére, kongresszust tartott. Miután számos vidéki szervezet feloszlott, olyan javaslat került a kongresszus elé, amely a párt teljes megszűnését indítványozta. Dingeldey pártvezér nagy beszéde után a kongresszus elvetette ezt a indítványt és óriási többséggel kimondotta a német néppárt további fennmaradását.

A lengyelországi németellenes tüntetések arra bírták a kormányt, hogy ezek miatt diplomáciai tiltakozást jelentsen be. A demarsot a varsói német követ és a kattowitzi német főkonzul egy időben adták át a külügyminisztériumban és a kelet-felsősziléziai hatóságoknál.

Vasárnap Beuthenben letartóztatták Knakrik volt főpolgármestert és Illin főintendánst, a felsősziléciai tartományi színház eddig vezetőjét. Mindkettőjüket sikkasztással vádolják. Würtembergben a szociáldemokrata tisztviselők egész sorát tartóztatták le. Heidelbergben elmozdították Gerhard Anschitzot, az egyetem közjogi tanárát és Berlinben szabadságra küldték dr. Depint, a munkaügyi biróság elnökét.