A leszerelésről és a négyhatalmi szerződésről újabb tanácskozás kezdődik ma Genfben

Páris, május 21.
A lapok élénk figyelmet szentelnek Göring római tárgyalásainak és a nemzetközi helyzetnek, amely egyre bonyolultabbá válik.

Paul-Boncour külügyminiszter vasárnap Genfbe uazott és ezzel kapcsolatban a Populaire azt írja, hogy a legutóbbi minisztertanácson két egymással ellentétes felfogás nyilvánult meg a leszerelés kérdésében: a külügyminiszter MacDonald tervezetének elfogadása mellett, a tengerészeti miniszter pedig az elfogadás ellen nyilatkozott. Daladier miniszterelnök indítványára abban a közvetítő megoldásban állapodtak meg, hogy a kormány elvben hozzájárul az angol tervezethez – és Paul Boncour Genfben ilyenértelmű nyilatkozatot tesz – ezt azonban a következő két feltételhez kötik: 1. szervezzék meg záros határidőn belül a fegyverkezés nemzetközi ellenőrzését; 2. a leszerelést szakaszonként hajtsák végre.

Ha a megegyezés sikerül, akkor a francia kormány nyomban megszünteti a további fegyverkezést; az ellenőrzés elfogadása után hozzájárul az ártalmas fegyverek betiltásához, az ellenőrzés megvalósítása esetén pedig kész ezeket a fegyvereket megsemmisíteni vagy nemzetközi erőknek rendelkezésre bocsátani.

A leszerelés ügyével kapcsolatban a Paris Soir hangoztatja, hogy Genfben fontos hét kezdődik, amelyet Norman Davis kivételes jelentőségűnek igérkező nyilatkozata vezet be.

A négyhatalmi szerződés ismét sokat foglalkoztatja a sajtót. A Petit Parisien úgy tudja, hogy a négyhatalmi szerződésről készült eredeti tervezet a diplomáciai tanácskozások folyamán lényeges módosításokon ment keresztül és attól lényegesen eltér az a tervezet, amely a mostani római tanácskozások alapjául szolgál.

Az utolsó szót nem Rómában mondják ki, hanem az érdekelt kormányok külügyminisztériumaiban.

Az Intaransigeant korainak mondja azt a hírt, hogy a négyhatalmi szerződést már aláírták; valószínűnek tartja azonban, hogy a diplomáciai tárgyalások folyamán komoly előhaladás történt a béke javára. Ha Mussolini – írja – legközelebb közölheti, hogy örvendetes változás következett be a négy nagyhatalom viszonyában, egész Európa megkönnyebbülten sóhajthat fel.

A szélsőjobboldali Journal des Debats aggodalmasnak mondja a legutóbbi időkben Rómából, Berlinből, Genfből érkező híreket és diplomáciai válságot emleget. Európában – írja – most végső erőfeszítéseket tesznek, hogy Franciaországot katonailag és erkölcsileg leszereljék.

Paul Boncour, Sir John Simon és Norman Davis hétfőn kezdődő tanácskozásainak nagy fontosságot tulajdonítanak.

Genf, május 21.

Sir John Simon angol külügyminiszter vasárnap repülőgépen ideérkezett. Ugyancsak megérkezett a késő esti órákban Paul Boncour francia külügyminiszter is.