A franciák közölték Dollfuss kancellárral, hogy a kisantanttal együtt ellenzik a olasz-osztrák-magyar blokk tervét

Párizs, február 25.
Vasárnap szokatlan élénkség uralkodott a francia külügyminisztériumban. Barthou külügyminiszternél már a kora reggeli órákban megjelent Köster német nagykövet, azután Madariaga spanyol nagykövet, Dovgalevsky orosz nagykövet és Ludon holland követ tettek látogatást a Quai d’Orsay-n.

A diplomaták tanácskozásait elsősorban Eden angol főpecsétőr tárgyalásaival hozzák kapcsolatba, ami a francia külpolitika fokozott akcióbalépését teszi szükségessé. Eden berlini, tárgyalásiról a német sajtó nagy optimizmussal és megelégedéssel ír, de azért mértékadó párizsi vélemény szerint korai arra gondolni, hogy a lefegyverezés, illetve Németország újrafegyverkezésének kérdésében közös angol-olasz-német front alakulna ki, amely nyomást gyakorolna Franciaországra.

Az angol diplomata, aki jelenleg Rómában van, hazautazása közben meg fog állani Párizsban és közölni fogja Doumergue miniszterelnökkel és Barthou külügyminiszterrel a német és olasz ellenjavaslatokat. Ha ezek a javaslatok alkalmasak a német-francia ellentétek áthidalására, úgy illetékes vélemény szerint a francia kormány nem fog komoly mérlegelés elől elzárkózni, de viszont abba nem egyezik bele, hogy Olaszország úgy a fegyverkezés, mint a középeurópai probléma megoldása tekintetében magához ragadja a nemzetközi politika irányítását.

Nyilván a Quai d’Orsay-nak ezzel az elhatározásával függ össze az a diplomáciai lépés, amelyet a Paris-soir szerint a bécsi francia követ tett Dollfuss kancellárnál. Miután a kancellár befejezte Suvich külügyi államtitkárral a szombat délutánt betöltő tanácskozásait, Clauzel francia nagykövet megjelent a kancellári hivatalban, ahol háromnegyed óra hosszat időzött.

Kétségtelen, hogy egyrészt információkat szerzett Dollfuss és Suvich tanácskozásairól, de az is bizonyos a Paris-soir szerint, hogy tudomására adta Dollfuss kancellárnak, hogy Franciaország nem helyesli az olasz-osztrák-magyar blokk tervét, és hogy ezt a tervet a kisantant is a leghatározottabban visszautasítja.