A japán – magyar úszóviadal

A 14 éves szegedi Engel György legyőzte Hamurát, a mellúszás olimpiai bajnokát - Újabb európai rekordot úszott a magyar 4x200-as staféta

A Magyar Úszó Szövetség szombaton és vasárnap rendezte a Császáruszodában a japán-magyar úszóviadalt. Szombaton zsúfolt nézőtér előtt bonyolították le a versenyt, és nagy érdeklődés volt a vasárnapi küzdelem iránt is. A szombati viadalon Csik Ferenc is megverte Yusát, míg vasárnap váratlan szenzáció történt.

A 100 m-es mellúszásban indult Hamuro, a berlini olimpián 200 méteres versenyének japán győztese. Ellene a szegedi Engel György és Lengváry Ákos, Csík Ferenc testvéröccse állt starthoz.

Már az első métereken nagy meglepetéssel látta a közönség, hogy az alig 14 éves Engel György, aki egyébként nagy ígérete az úszósportnak, vezetéshez jutott pillangóstílusával. Hamuro 50 méternél, a fordulónál vette észre, hogy Engel előtte úszik.

Ekkor már három méter előnye volt a szegedi fiúnak. Hamuro utána iramodott és pillanatról pillanatra fogyott közöttük a távolság. Nyolcvan méternél már csak alig egy méter választotta el Hamurót Engeltől.

Az uszoda közönségének tomboló biztatása mellett Engel finiselt és végül fél méterrel hamarabb érte el a célt, mint japán ellenfele. Engel 1p 14.6 idővel győzött. Hamuro ideje 1 p 15 mp. Harmadik volt Lengváry, aki 1 p 19.8 mp időt ért el.

A 800 m gyorsúszásban Makino 10 p 18.4 mp idővel győzött. 2. Gróf 10 p 35.4 mp. 3. Nagami 10 p 36.8 mp.

A 4x200 m gyorsúszó stafétát a japánok nyerték meg 9 p 06.6 mp idővel. A magyar staféta a második helyen végzett 9 p 100.8 mp idővel. Ez új Európai rekord. A régi rekordot Berlinben állította fel a magyar staféta 9 p 12.3 mp idővel.

Ha Berlinben is a mostani rekordidőt tudták volna kiúszni, akkor a második helyre jutottal volna Amerika legyőzésével. A stafétában Grófnak 2 p 19.2 mp, Abay-Nemesnek 2 p 19.8 mp és Csiknek 2 p 16 mp volt az ideje.

A 200 m hátúszásban a japán Yosida fölényesen győzött 2 p 37.8 mp idővel. A második helyre került Bicskei ideje 2 p 43.8 mp. Harmadik: Gombos 2 p 51 mp.

A kétnapos japán-magyar úszóviadalt a japánok nyerték meg 6:4 arányban.

Érdekesek voltak a kiegészítő számok is. Magyarország 200m-es ifjúsági mellúszóbajnokságát Fábián Dezső (MAC) pompás idővel, 2 p 57.2 mp-cel nyerte meg. A 100 m-es ifjúsági hátúszóbajnokságban három vidéki fiú versengett az elsőségért. Mind a hárman kitűnően szerepeltek.

A győzelmet Erdélyi Eger)szerezte meg 1 p 11.2 mp idővel. Második Farkas (Tapolca) 1 p 14.6 mp, harmadik Heiser (Eger) 1 p16.8 mp idővel. A 100 m-es hölgy gyorsúszásban Harsányi Vera győzött 1 p 12.4 mp-cel. A japán-magyar úszóviadal szép eredménye is a magyar úszósport hatalmas előretörését mutatja.

Az úszóversenyek után magyar-japán vízipóló-mérkőzést rendeztek. Magyarország a német Roffmann bíráskodása mellett 12:0 (5:0) arányban győzött.