Tisza Kálmán és az összeférhetetlenség

Czikket irt a függetlenségi párti „Egyetértés” Tisza Kálmánnak azon kijelentéséről, hogyha az összeférhetetlenségi javaslat részletes tárgyalásakor az általa teendő módositásokat el nem fogadják, ő a végső megszavazáskor a javaslat ellen szavaz.

A czikk következtében május 9-ikén Tisza Kálmán levelet intézett az „Egyetértés” szerkesztőjéhez. A levél általános feltünést keltett a politikai körökben. Tisza ugyanis ezeket mondja:

„A dolog természetében van, hogy ha valaki egy pártkérdésnek nyilvánitott javaslatnak nem egyes részletei, de az egész ellen szavaz, habár csak a harmadik felolvasáskor is, maga kell, hogy levonja magára nézve azon következtetést, hogy a párt kötelékéből ki kell lépnie.”

A nyilatkozatról a képviselői körökben sokat beszéltek, annál is inkább, mert tudva volt, hogy gróf Tisza István már előbb saját és atyja nevében átnyujtotta irásban a miniszterelnöknek azokat a kifogásokat, melyek az ő aggodalmaikat foglalják magokba. A kifogások főleg a körül csoportosulnak, hogy az ipari szállitások, melyeket valamelyik képviselő nyilvános versenytárgyaláson nyer el, az összeférhetetlenségből kivétessenek.