Maertens dr. lemondott akadémiai tagságáról

Brüsszel, április 2.

Dr. Maertens orvos, a flamand királyi orvosi akadémia tagja vasárnap lemondott akadémiai tagságáról. Ennek a lemondásnak komoly belpolitikai jelentősége van: az utóbbi hónapokban Belgium belpolitikai problémáinak középpontjában Maertens akadémiai kinevezése került és ez a kinevezés idézte elő a legutóbbi belga kormányválságot is.

Maertens flamand nacionalista, Belgium lakosságának azt a részét képviseli, amelyben erős a németek iránti rokonszenv. Az orvos egyébként egy genfi szanatórium tulajdonosa. Néhány hónappal ezelőtt a királyi akadémia tagjává választották és a király a szociáldemokrata Spaak miniszterelnök ellenjegyzésével megerősítette ezt a választást.

A flamand nacionalistákkal szembenálló liberálisok ekkor leleplezték, hogy Maertenset a háború alatt hazaárulásért halálra ítélték, mert Belgium német megszállása idején tagja volt a német fennhatóság alatt alakult flamand nemzeti tanácsnak. A halálos ítélet kihirdetése után az orvos Hollandiába emigrált. Később amnesztiát kapott és hazatért. A liberálisok és több vallon államférfi is Maertens lemondását követelte, de Spaak miniszterelnök melléje állt. Emiatt tüntetések voltak a miniszterelnök ellen és ezeknek során egy ízben inzultálták is Spaakot.

A Maertens- ügy ismét kirobbantotta Belgiumban a flamand- vallon ellentéteket. A belpolitikai harcba belebukott a Spaak – kormány. Spaak utódja, Pierlot is csak igen nehezen tudta megalakítani kormányát. A válság miatt legutóbb fel kellett oszlatni a Házat és vasárnap voltak az új választások.
Most, hogy Maertens dr. lemondott az akadémiai tagságról remélhető, hogy hamarosan megenyhülnek a flamand – vallon ellentétek és a belga belpolitikai élet ismét megnyugszik. Maertens lemondása a liberálisok győzelmét jelenti.