Német jelentés a XX. század legnagyobb csataterének uj eseményeiről

Berlin, május 26.
(Német Távirati Iroda.) Ma van a nyugaton folyó nagy hadműveletek tizenhatodik napja. A német hadsereg már most több olyan pontos haladt tul, amelyekért a világháboru folyamán elkeseredett harcokat kellett vivnia és amelyeken annakidején a német előretörést megállitották.

Bekeritettünk egy ellenséges hadsereget, amely sok kiválóna képzett francia hadosztályból, az angol szárazföldi hadseregből és a belga hadsreg zöméből áll. A  gyűrű napról-napra szükebbre szorul! A német hadsereg már kezében tartja a La Manche-csatorna partján elterülő legfontosabb francia kikötőket.

Dr. Hesse alezredes a Völkischer Beobachter helyzetjelentésében ezeket állapitja meg:
1. A némethadvezetésnek sikerült egy korszerű állásrendszert áttörnie, amit külföldi katonai szakértől eddig lehetetlenségnek tartottak.

 

2. Az ellenfél négyszögbe van zárva. Ez a négyszög, már ma a XX. század legnagyobb csataterében tekinthető.

 

3. Igen nagy fontosságot kell tulajdonitani a középen történt áttörésnek, amellyel együtt járt nagyobb erők, főleg gyorsan mozgó alakulatok érvényesülése az északi hadmüveletben. A Somme-vonalnak egészen a tengerig való elfoglalásánál, valamint a Boulogne és Calais irányában történt előretörésnél a német haderő erős részeit vonultatták fel. Az előretörés a Belgium nyugati és Franciaország északi részén lévő déli szárnyra, tehát a lillei térben álló erőkre és a hátsó összeköttetések szétszakitására irányul.

 

4. Ezeknek az ellensége erőknek a párisi központtal való összekötetése megszüntnek tekinthető. A brrit csapatoknak az anyaországból történő ellátása is sulyos zavarokat szenved. A négyszög negyedik oldalát bizonyos mértékben a légi erő zárja be.

5. A német hadmüveleteket a balszárnyon erős csapategységek és kiválóan alkalmas természetes akadályok védik.

6. A fáradhatatlanuk előresiető gyalogságnak mindenütt sikerült a páncélos fegyvernemekkel egyvonalba kerülni.

7. Minduntalan hangoztatni kell, hogy a nagy, valamint kis erők harcbavetése mily rendkivüli körültekintéssel történik. A német hadvezetésnek az a célja, hogy amennyire csak lehetséges, elkerülje a felesleges véráldozatokat. Ez majdnem mindenütt sikerül is. Veszteségeink az 1914-ben elszenvedett veszteségeknek törtrészét alkotják.

8. Ellenfelünk veszteségei annál sulyosabbak.

9. Nagy figyelmet kell tulajdonitani az ellenség rendkivül nagy anyagveszteségének.