A németek bevonulása a belga fővárosba

Berlin, május 19. Louvain eleste megnyitotta az utat német motorizált osztagok szinte rekord iramban törtek Brüsszel felé. A jó karban tartott és alig rongált belga nagy országut fokozta a német egységek menetteljesítményét.

Már pénteken a déli órákban Brüsszelben a belga hadseregfőparancsnokság közhírré tette, hogy a védősereg átcsoportosítása és ujabb állásokba való elhelyezése megkezdődött és így szabad utja nyílik az ellenségnek a fővárosba, amelynek védelméről már Belgium megrohanásának pillanatában lemondtak.

Déli egy órakor a főpolgármester proklamációt függesztett ki, amelyben a polgárságot felhívta, hogy minden ellenségeskedésről és fegyverhasználattól tartózkodjék. A lakosság egy része fejvesztett meneküléshez kezdett. Alig két óra mulva már a külvárosokon keresztül, a Porte de Louvainon át feltűntek a német motorizált rohamcsapatok és néhány kilométerre utánuk a tankok dübörgő sora.

Brüsszel főpolgármestere a német csapatok elé ment és megérkezésükkor a középületekre felvonatta a fehér lobogót. A parancsnokló német tiszt előlépett és biztosította a polgármestert, hogy a fővárosnak baja nem esik, amíg minden ellenségeskedéstől eltekint.

A német megszállás első 24 órájában megállott az élet a belga fővárosban, az egyébként üzleti élettől nyüzsgő bulvárdok elnémultak, a város kihaltnak látszott. A Brüsszelen átvonuló német csapatok törzstisztjei között számosan vannak, akik 1914 augusztus 21-én a Lüttich eleste után Brüsszelbe nyomuló Emich- hadsereg előcsapatait vezették.