József Attila élete nyomában

Galamb Ödön könyve - Cserépfalvi

Galamb Ödön, József Attilának makói diákéveiben tanára, mentora, majd később barátja, meleg, meghatódott és sokszor megható írásban mondja el visszaemlékezéseit azokra az időkre, amiket együtt töltöttek a DMKE makói internátusban. József Attila első költői próbálkozásai, első szerelme, öngyilkoskísérlete, első sikerei, szép kronológikus sorrendben és hűségesen dokumentálva, levelekkel, rajzokkal, eredeti kéziratokkal megtűzdelve.

Idestova húszéves emlékek ezek is. A könyv szereplői ott bandukolnak napjában négyszer a kisváros lapos, szürke utcáján az internátustól az iskoláig és vissza, télen és nyáron egyforma kopottan és szegényen, mert mindnyáján szegény kisemberek fiai, a tanár is a megszállók elől menekült félzsoldon élő „számfölötti tanerő”.. A legenda azonban úgy jeleníti meg a tizenhét éves József Attilát, mint aki valaminnyinél rongyosabb és elhagyatottabb. Aki mezitláb zarándokol Szegedre, hogy nagy költőideálját, Juhász Gyulát fölkeresse. Nos, ez legenda.

Galamb Ödön tanusága szerint Attila az ő internátusában a legjobban ellátott fiúk köze tartozott. Társai közül minden tekintetben kiemelkedett, nemcsak szellemiekben, de növésben, testi erőben is. Mint tanuló se volt az a szertelen, fantaszta bohém, akinek egyes leírásokban mutatkozik, még az osztályzataira is vigyáz és törődik azzal, hogy lehetőleg minden tárgyból jelesre vizsgázzon.
Költői öntudata hamar kiterebélyesedik, de azért nagy buzgalommal veti magát matematikai és fizikai problémákra. Galamb kedves filológiai pontossággal, egy szakember véleményét is idézi ezekről a keresésekről, amikben zseniális anticipaciókat talál.

A kötet második felében Radnóti Miklós szép és magvas bevezetője után egy sorozat ismeretlen József Attila-verset találunk. Baráti asztal fiókokban megőrzött „műteremhulladékok”, legalább is a költő úgy szórta szét ezeket kötetei rendezésénél, mint méltatlanokat arra, hogy könyvben prezentálja a nyilvánosságnak. Sok olyan darab akad ezek között, amik megérték azt a gondot és szeretetet, amivel Galamb, Radnóti és a kiadó összeválogatták és megjelentették..