London és Washington viselkedése Kanadában

Zürich, augusztus 29.
(Magyar Távirati Iroda.) A Neue Zürcher Zeitung londoni levelezője jelenti a lap vasárnapi számában, hogy a londoni hetilapok biráló megjegyzésekkel kisérik a quebeci értekezletet.

Igy, a Spectator a katonai akciók elkövetkezésének jelét látja abban, hogy hallgatnak a katonai tervekről, elitéli azonban ugyanakkor, hogy a hivatalos közlemény a politikai megbeszélésekről nem szól. A lapnak ugyanebben a számában Strategicus azt az álláspontot fejti ki, hogy a keleti arcvonalon döntő csatákkal kell számolni.

A Daily Mail azt irja, hogy Churchill, akinekm magatartása elárulta, hogy valami szokatlan és váratlanul dolgot erősitenek, azt a benyomást keltették, mintha valamire vagy valakire várnának. Mindenesetre tény, hogy az értekezlet záró közleménye nem érintette az olasz kérdést, az egyik legidőszerübb problémát. Egyelőre azonban még szó sincs Churchill visszatéréséről.

Egy newyorki jelentés ezt a tényt a miniszterelnöknek ama fáradozásaival okolja meg, hogy átfogó és maradandó angol-amerikai szövetséget akar kötni - beleértve a katonai és gazdasági megállapodásokat - egy nyilatkozattal, amely hasonló lenne a Monroe-elvhez. E nyilatkozatok kölcsönös kereskedelmi szerződések egészitenék ki. Londonban mindenesetre sürgősnek találják a Szovjetunióhoz való kapcsolatok kiépitését.

A Times azt irja: Londonban terjes az a benyomás, hogy az összes köröket leginkább a háboru utáni békerendezéshez fűződő aggodlaom foglalkoztatja.

Washington reméli, hogy Sztalin eljön tárgyalni
Lisszabon, augusztus 29.
Mint az amgol hirszolgálat jelenti, washingtoni hivatalos körök nem hajlandók sem megerősiteni, sem megcáfolni azt a londoni hirt, amely szerint Molotov kijelentette, hogy Sztalin most már hajlandó résztvenni egy hármas értekezleten.

"Reméljük, hogy ez igaz - mondották a külügyminisztériumban  és megjgyezték -: többet nem mondhatunk".

Nemhivatalos körökben vett értesülés szerint Sztalinnak a quebeci értekezlet után ujabb meghivást küldtek. Az értekezlet után kiadott hivatalos közlemény tesz is ilyenértelmű célzást és kifejezésre juttatja a reményt, hogy Sztalin válasza kedvező lesz.