A színes fény hatása az idegrendszerre

Régóta állítják, hogy a színes fénynek van valami különös hatása az ember és az állatok szervezetére.

 

Mondják, hogy az alsóbbrendű szervezetek egynémelyike ibolyaszínű fénysugarak hatására gyors növekedésnek indul. Ellenben Flammarion kisérletei a mellett bizonyítanak, hogy a selyemhernyó az ibolyafény hatása alatt nő leglassabban. A fénynek az idegrendszerre való hatását kutató kisérletekeből pedig az derült ki, hogy a spektrum vörös színképe izgató, az ibolya, a kék és a zöld megnyugtatólag hat az idegrendszerre.


Ismeretes, hogy a bikát és a pulykát a vörös szín izgatja; a kék szemüveget azért alkalmazzák lovakra, hogy megszelidüljenek.


Néhány évvel ezelőtt Wundt észlelte, hogy a spektrum egyes szinei más és más hatással vannak az idegrendszerre.


Dr. Douza különféle idegbántalmaknak színes fénnyel való gyógyítását kísérelte meg. Így pl. sikert ért el a búskomorság kezelésében a vörös, a dühösségében a kék fénnyel.


Dor megfigyelte, hogy ideges egyének vörös fény hatása alatt szédülnek; a zöld fénynek ilyen hatása nem volt.


Lumiére lyoni gyárában a fényérző lemezeket zöld világításban állítják elő, mert ezelőtt, mikor vörös fényt használtak e czélra, a munkás munka közben folyvást énekelt és hadonászott. Most teljesen nyugodt, keveset beszél és, állítása szerint, este kevésbbé érzi magát kimerültnek, mint azelőtt.


Hasonló tapasztalatokra jutottak a vesinet-i vízzel gyógyító intézetben. A betegeket, kedélyöket megnyugtatandók, ibolya színű fénysugarak hatásának teszik ki; vörösnek, ha fel akarják őket üdíteni. Minden ideges ember tudja, hogy a borus idő lehangolja a kedélyét, az első napsugár pedig felvidítja.


Hasonlóképpen a növényzet zöld színe, az ég kékje és a tenger kékes zöldje is megnyugtatólag hat idegzetünkre.


A vörös fénynek állítólag jó hatása van tengeri betegségben.