„Fehér szenet” kap a magyar ipar

Nagyszabású tervek az ország vízierőinek hasznosítására

A széntermelés nagyarányú csökkenése katasztrófális helyzetbe sodorta a lassan újjáéledő iparunkat.

Szakemberek vizsgálják most a lehetőségeket: mik volnának a tennivalók az energiagazdálkodás sürgős növelése érdekében s így került újból szóba a „fehér szén”.

Munkatárunk érdeklődött az iparügyi minisztérium illetékes osztályán a tervek iránt. A következő felvilágosítást kaptuk:

– A fokozódó szénhiány leküzdésére már kidolgoztuk a részletes terveket. A tervek szerint az ország valamennyi jelentősebb folyójának vízierejét ki fogjuk használni villamos áram termelése céljából, mert ezáltal pótolni lehet majd a szenet. Az ország egész területére kiterjedő villamosítási terv szerint elsősorban a nagyobb folyók vízierejét használjuk ki, részint duzzasztók létesítésével, részint a vízesések kihasználásával. Egy nagyobb tervvel a Dráva nagy vízmennyiségét kívánjuk kihasználni.

Komolyabb erőt képviselő vízeséseink vannak
a Bükk-hegységben, Lillafüreden és Szilvásváradon, a Bakonyban a Gerence- és Cuha-patakon, a Mecsek-hegységben pedig a Petőc-patakon. Hernádnémetin egyébként a vízierőmű révén már több gyár és mezőgazdasági üzem jut áramhoz.

A szakemberek remélik,
hogy a terv kivitelezésére hamarosan sor kerül s végre Magyarország is értékesítheti azt a „fehér szenet”, amely természeti adottságaink révén rendelkezésünkre áll.