Bartók, Kodály, Petőfi, Kálmán Imre, Molnár Ferenc művei Moszkvában

Hont Ferenc, a Moszkvából hazaérkezett színházi rendező beszámolója a Szovjet kulturális életéről és a magyar művészeti élet iránti orosz érdeklődés fokozódásáról

1944 júliusában került ki Nyugat-Ukrajnába Hont Ferenc színházi rendező, mint a 701/12 számú munkásszázad tagja. Alighogy Nadvorna közelébe ért, tíz társával együtt átment az oroszokhoz. Rögtön repülőgépre tették és áthelyezték egy Moszkva melleti szanatóriumba. Most, hogy hazaérkezett, tele van értékes tapasztalatokkal.

- Moszkvában növekvő érdeklődést tapasztaltam a magyar kulturális élet iránt, amely nagyobb, mint sok nagy nemzet kultúrája iránt tapasztalható érdeklődés. Ennek több oka van. Egyik mindenesetre az, hogy Moszkvában néhány igen kiváló magyar dolgozik. Hogy csak azokat említsem, akik hirtelenében eszembe jutnak: Varga Jenő, a Közgazdasági Intézet elnöke, Lukács György, a társadalomtudomány és filozófia doktora, Sík Endre (Sík Sándor öccse) történész és műfordító, Lányi Sarolta ugyancsak műfordító és költő, Polgár Lili, a színházi múzeum egyik osztályvezetője.

Az orosz-magyar történelem közös pontjait is több tudós kutatja. Közöttük a legjelentősebb Tolsztov, az Etnográfiai Intézet elnöke, aki nagyszabású műben dolgozza fel a magyarság eredetére vonatkozó új elméletét. Eszerint a hunok azonosak az osztjákokkal, akik ma is ott élnek az Ural északi részein.