Rablás címén letartóztatták Kovács Gusztáv filmgyártót

A Népbíróság napokig tárgyalta Kovács Gusztáv, ismert filmgyári igazgató háborús és népellenes bűnügyét. A vád szerint 1939-től kezdve a felszabadulásig a göbbelsi náci filmpropaganda szolgálatában állott. Kovács gyárában készültek a háború uszító híradófilmjei és a honvédelmi minisztérium propaganda osztályának filmkópiái.

Mint a főváros törvényhatósági bizottságának tagja, több esetben a végsőkig való kitartás és a háború folytatása mellett tartott beszédet. Egyik legsúlyosabb bűne, hogy Magyarország egyik legtökéletesebben felszerelt filmlaboratóriumát, Turcsányi Olivér tulajdonát képező Filmatyp vállalatot az utolsó szögig Németországba szállította. Feltörte az íróasztalokat, s a gépszabadalmakat magához vette.

A vádlott tagadta bűnösségét. Izgalmas jelenetek váltották egymást a tanú kihallgatása során. Rendkívül súlyos vallomások hangzottak el, amelynek alapján Kálmán György népügyész, tekintettel arra, hogy Kovács Gusztáv a népellenes és háborús bűntetteken felül a nyilasok segédletével rabolt is, letartóztatását indítványozta.

A Népbíróság a filmgyári igazgató azonnali letartóztatását el is rendelte és augusztus 14-én hirdet ítéletet a nagy érdeklődéssel kísért bűnügyben.