A budai királyi palota mint állami tulajdon

A budai királyi palota, a világ egyik legszebb fejedelmi lakása, már csaknem egészen kész s most rendelkezik a tulajdonjog ügyét, a beépített vagy máskép fölhasznált területek telekkönyvi beigtatását a magyar korona részére. A palotát és tartozékait a magyar szent korona nevére telekkönyvezik, mert úgy a palota, mint annak összes berendezése a szent korona tulajdona.

Egész 1850-ig visszamenőleg kell a katonai és a kabinetirodai irattárakat átvizsgálni, mert a szabadságharcz után gond nélkűl osztogatták a várerődítéshez tartozó telkeket építési czélokra, csupán annyit kötve ki, hogy netalán ostrom esetén kötelesek az épületet azonnal lebontani.

Az ekkép elosztogatott telkek azonban telekkönyv hiján nincsenek följegyezve, csak névjegyzék maradt arról, hogy kinek, mikor engedték át. Miután a régi épület a szent korona nevén állott s a kibővítés is az állam költségén történt, minden épületrészt és telket egy telekkönyvbe foglalnak, mint a magyar szent korona tulajdonát.

Érdekes fölemlíteni, hogy a palota minden részében, a főkupolától az utolsó ablakig, a szent koronát használták czímerül, sőt a belső fölszereléseket, ezüstneműt, stb. is a koronával jelezték s csupán a József Ágost főherczeg lakosztályának egyes dísztárgyain alkalmazták a király monogrammját.