A Rudolf-szobor-pályázat.

Molnár Viktoré, a vallás- és közoktatásügyi miniszterium lelkes buzgalmú tanácsosáé az eszme, hogy a magyar nemzetnek a fájdalom oly korán elhúnyt trónörökös iránt érzett szeretetét és emléke iránti kegyeletét a magyar fővárosban díszes emlékmű hirdesse.

Az Uránia tudományos egyesületben pendítette meg Molnár Viktor a szobor-állítás eszméjét s fölszólalása országszerte olyan visszhangra talált, hogy a szükséges pénz aránylag igen rövid idő alatt összegyűlt, a pályázatot kiírhattás, s már a pályamunkák is láthatók az Uránia tudományos szinház téli kertjében.

A pályázaton két ismert fiatal művész versenyez: Istók János és Ligeti Miklós. Az első katonai díszben mutatja be a trónörököst, a mint daliás magatartásban egy hosszas alakban képzett talapzat végén áll s tekintetét a messze távolban legelteti. Komolyság és nyugalom jellemzi a gondosan mintázott alakot.

Ligeti Miklós intim mű alkotására törekedett. A trónörököst mint vadászt ábrázolja, ki örömét találta a férfias szórakozásban s puskával vállán sokszor megjelent hű magyarjai közt, hogy részt vegyen egy-egy ilyen sport izgalmaiban. Így mutatja be őt Ligeti pályaműve.

A talapzat domborműve mindkét pályaművön az 1885-iki országos kiállítás megnyitását ábrázolja; azét az emlékezetes kiállításét, melynek- mint mindnyájan tudjuk- Rudolf trónörökös volt védnöke.
A két pályamű az Uránia tudományos szinház téli kertjében látható. Az érdeklődők, az előadások idejét kivéve, mindenkor megszemlélhetik.