Kis gazda rovat

A czéklának szép piros színt adni


Sokszor megesik, hogy a czékla halvány színű lesz,
a mit pedig sokan nem szeretnek, habár a színnek az ízre semmi befolyása nincs is.

Hogy a czéklának a főzés alatt elvesztett szép színét ismét visszaadjuk, erre nézve egy magyar gazdaasszony a következő eljárást ajánlotta:
A megfőtt, meghámozott, szeletekre vágott czéklát a kellő bors, köménymag, só, egy kevés kis szeletekre vágott vöröshagyma s pár darabka tormával mély tálba rakom. Egy sötétpiros színű nyers czéklát meghámozván, megreszelgetek, ezt erősen kifacsarom, a nyert levet a lehiggadás után a czéklára öntöm, annyi eczettel és vizet véve hozzá, a mennyi szükséges, hogy befödje és kellő savanyú legyen. Mióta így készítem, nincs fakó színű czékla az asztalomon. 


Tojáseltartás bosnyák módon

Boszniában következőkép tartják el a tojást:
Az egészen friss tojást, a mint a tyúkólból kiveszik, ledörzsölik, hogy ne legyen piszkos és azután egy csepp lenolajjal, a mit a markukba öntenek, jól bekenik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ha az olajat rá hagyjuk száradni a tojásra, akkor az vékony réteget képez a tojáson és egyszersmind légmentesen el is zárja azt, minek következtében sokáig romlatlanúl megmarad. 


Égési sebek ellen

A konyhán forgolódó gazdasszony gyakran ki van téve apróbb égési sebeknek.
Kínzó fájdalmat okoznak, bár ezt szesz alkalmazásával gyorsan lehet enyhíteni. Ugyanis mindenféle égési seb ellen, akár tűz, forró víz, gőz vagy savak által legyen okozva, kitűnőnek bizonyult a borszesz használata.

A konyak, rum, vagy egyéb czukornélküli pálinka is ugyanolyan hatású.
A fájdalom azonnal megszűnik és nem keletkezik hólyag vagy seb, ha rögtön alkalmazzák. A sérült helyeket borszeszbe áztatják, vagy borszeszes borogatásokat raknak rá, ezeket gyakran változtatva.