A német császár nyilatkozatai

Sok szó folyt mostanában az egész európai sajtóban a német császár újabb beszédeiről. Az egyiket Wilhelmshavenben tartotta az ujonczok fölesketése alkalmával.

Ebben azt fejtegette, hogy téves a japáni győzelmekből azt következtetni, mintha a Buddha-vallás különb volna a kereszténységnél, mert ezekből csak az következik, hogy a japániak sok keresztény erényt mutathatnak fel, ellenben az oroszoknál nem valami jól áll a kereszténység ügye.

A másik beszédet Straszburgban mondta. Ebben megdicsérte a japáni tiszteket, az orosz tisztekről pedig azt mondta, hogy tökéletes kudarczot vallottak, a minek oka szerinte a szeszes italok túlságos élvezete és a kicsapongó életmód.

A császár rendkívül érdekes nyilatkozatait jónak látták félhivatalosan czáfolgatni, illetőleg túlzottaknak s elferdítetteknek mondani. De nem igen talált hitelre, hogy a neki tulajdonított állításokat az oroszok vereségeinek okairól nem mondotta s hogy ő az orosz sereg vitézségéről a legnagyobb elismeréssel nyilatkozott.

E mentegetőzésekkel szemben nagyon érdekes, hogy a legkiválóbb orosz lapok nemcsak hogy sértést nem láttak a német császárnak tulajdonított nyilatkozatokban, hanem ellenkezőleg, nagyon is fontolóra veendő bölcs tanácsokat láttak bennök.