Gapon sorsa

A sokféle ellentmondó hirek daczára úgylátszik Gapont, az orosz lázadások sokat emlegetett vezetőjét csakugyan kivégezték. Mint újabb pétervári tudósítások jelentik, a munkás vezérek azt állítják, hogy csalhatatlan bizonyítékaik vannak arról, hogy Gapon visszatérése után a titkos rendőrséggel érintkezett, a mely megigérte neki, hogy kieszközöli munkásegyesületének újra való megnyitását, ha leleplezéseket közöl a forradalmi körökben megtörtént dolgokról. Gapon elvállalta ezt a megbizatást és kikémlelte a forradalmároknak Witte és Durnovó ellen készített terveit.

Gapon a kormánytól kapott pénzt és Grodecki névre szóló útlevelet kapott. Gapon rá akarta beszélni Csermuhint, hogy ölje meg Petrov nevű munkást, a ki Gaponnak a rendőrséggel való viszonyáról leleplezéseket közölt. Cseremuhin később öngyilkos lett. Gapon megtartotta azt a körülbelűl ötvenezer koronányi összeget is, a melyet egy magánember a forradalom czéljaira ajánlott föl. Gapon áruló volt s a munkások ezért halálra itélték és a halálos ítéletet végre is hajtották.

A londoni forradalmárok értesülése szerint, a melyet oroszországi elvtársaiktól kaptak, Gapont nem forradalmárok, hanem orosz titkos rendőrök gyilolták meg. Orosz forradalmároknak ideérkezett leveleiből kitünik, hogy Gapon elvesztette a forradalmárokra való minden befolyását s miután elvesztette minden bizalmukat, nem is tehetett több szolgálatot az orosz rendőrségnek, legfeljebb azzal árthatott még régi barátainak, hogy a január 22-iki titkokat leleplezte és nagy állású embereket is elárult. Ez az oka annak, hogy titkos rendőrök Gapont félreeső helyre csalták s ott felakasztották.