Egy hajó katasztrófája

Megrendítő szerencsétlenség hire ejtette lázba az elmult héten az egész világot. A „Berlin” nevű hollandiai személyszállító gőzös Hock van Holland németalföldi kikötőváros közelében zátonyra jutott. A hajó személyzete és utasai tizenöt ember kivételével mind elpusztultak, köztük a Londonban vendégszereplő német operatársulat több neves tagja.

A katasztrófát állítólag egy hajókalauznak vétkes hanyagsága okozta. Ez a hajókalauz a gőzöst rossz uton vezette a kikötő felé s a hajón a rettenetes hóvihar miatt későn vették észre a tévedést. A veszedelmet talán még akkor is el lehetett volna kerülni, de a végzetes pillanatban elszakadt az a láncz, mely a parancsnoki hidon levő kormányzókészüléket a kerekekkel összekötötte. A hajó ennek következtében tehetetlen lett és a hullámok óriási erővel nekikergették a kikötő mólójának, ahol három darabra tört.

Nagyon valószinű, hogy a katasztrófáért nagy mértékben felelős az a társaság is, mely Anglia és Hollandia közt a hajóközlekedést fentartja. Ez a társaság ugyanis, hogy olcsón szállíthasson rézt, kimustrált gőzösöket vásárol össze és azokra bizza az utasok életét. A tenger pedig Anglia és Hollandia közt rendkívül viharos, ugy, hogy az ilyen hajók járatása itt valóságos istenkisértés és a társaság részéről bűnös könnyelműség. Amellett a lelkiismeretlen hajóvállalat a rozzant hajókra olcsó bérért többnyire részeges, megbizhatatlan személyzetet szerződtet, mely aztán veszedelem idején nem állja meg a helyét. 

A hajó első menekültje egy Parkeson nevű angol hajóskapitány volt, aki a katasztrófa alkalmával a vizbe ugrott, a roncs egy darabjába kapaszkodott, mig egy mentőcsónak fel nem vette. A kapitányt a hajótörés egy csöppet se ijesztette meg és mindjárt harmadnap Amsterdamba ment, ahol átvette egy hajó parancsnokságát.

A hajón tizennégy ember maradt, akiket sikerült mind megmenteni. Egy mentőbárka a nagy hóvihar daczára, óriási erőfeszítések után eljutott a móló végéig. Arra felkapaszkodott néhány matróz és onnan kötelet dobtak a „Berlin” roncsához. A kötelet a hajóroncson levő emberek
megragadták és megerősítették. Ezen a kifeszített kötélen kusztak a mólóig a hajótörtöttek. Csak három asszony maradt a roncson, akiket másnap reggel szintén megmentettek.

A mentési mukálatok körül igen nagy érdemet szerzett Henrik hollandi herczeg, akit a parton összegyűlt tömeg zajosan üdvözölt, Edward angol király pedig egyik legmagasabb rendjelével tüntetett ki.

A halottak nagyobb részét kihalászták a tengerből. Az áldozatok hátramaradt családjai iránt világszerte nagy a részvét. Mindenfelé segélyakcziót indítottak a felsegélyezésükre.
A „Berlin” katasztrófájáról néhány érdekes képpel számolunk be olvasóinknak.