Tiencsin madártávlatból

A világtérkép egyik legérdekesebb pontját ábrázolja az a kép, amelyet néhány japán léghajós csinált Tiencsinről. Tiencsin, amint tudjuk a mennyei birodalom fővárosának, Pekingnek az elő városa, tengeri kikötője.

Amikor Waldersee német hadvezér parancsnoksága alatt az egyesült hatalmak Khinába mentek letiporni a félelmes boxer-lázadást, Tiencsin volt az első pont, amelyen az európai és khinai fegyvereket összemérték.

Ebben az időben készitették a japánok léghajós hadosztályai ezt a pompás felvételt Tiencsinről, hogy az előrenyomuló japán-német-angol-franczia-olasz csapatok könnyebben tájékozódjanak. Ezt a képet most, amikor a khinai és japán barátság folyton erősödőben van, a japán kormány visszaajándékozta Kvangszű császárnak.

Olyanforma ajándék ez, mint az egyszeri római hadvezéré, aki a karthagoi katonának visszaajándékozta az elefántjait, amiket elvett tőle.

A kép maga imponáló nagyságban állítja elénk Peking elővárosát, melynek pedig csak a szárazföldi része jutott a fotografáló gép lencséje elé. Amint látjuk, Tiencsinnek is épp olyan szűk utczái vannak, mint általán a keleti városoknak. Peking felé eső darabon tavak szakítják meg a végtelen háztengert.

Fönn, északon a kanyargó Hoang-ho vize csillog ki a szürke környezetből.