Egy világitó-torony épitése

Az angol partvidéket egész csomó világitótorony szegélyezi. Néha 10-14 kilométernyire a parttól, a tenger közepén állnak, valami veszélyes szirt közelében és erős fénysugárral figyelmeztetik az éjszakában tévelygő hajót a fenyegető veszedelemre.

Az ilyen világitótornyok épitése néha szinte leküzdhetetlen nehézségekkel jár. A viharzó tenger közepén ezer fortélylyal kell élnie az épitésznek, hogy munkáját sikerrel végezhesse. Olvasóinknak bemutatjuk a legujabban készülő „Beachy-Head világitótorony” épitésének egyik rendkivül érdekes jelenetét.

Benn a nyilt tengeren áll a befejezéshez közeledő épület. Mellette hatalmas, kovácsolt vasból összeácsolt épitőállvány, mely a napközben szükséges épitőanyagok felvételére szolgál. Ezt az állványt drótkötél-vasút köti össze a legközelebbi szirten lévő mühelyekkel. Ezen a vasuton szállitják a toronyhoz a kifaragott gránittömböket, melyekből a világitótornyokat épitik.

Ugyancsak ezen a különös szerkezeten szállitják ide-oda a munkásokat – amint azt képünkön is láthatjuk. A vonat két cm. vastag kábeldróton mozog, amely 100-120 tonna terhet is elbir.

Az uj világitótorony 39 m. magas. Felépitéséhez 3660 tonna gránitkőre volt szükség. A toronyból egészen ujfajta világítószerkezettel 240,000 gyertyafény-erősségü sugarat bocsátanak a nyilt tenger felé. A szokatlanul erős fényforrást az u. n. Kitson-sugár szolgáltatja, amely a petroleum gőzét használja föl égési-anyag gyanánt.