Mezitlábas király

 „A ruha teszi az embert” – ennek az ősrégi közmondásnak eleven czáfolata ez a képünk, a mely az ázsiai Bhuton állam fejedelmét ábrázolja.

Mert a nagyur, a kinek az India északkeleti határán fekvő államát nem nagyon jól ismerik az európaiak, mezítláb jelenik meg alattvalói előtt, a kik persze szintén nem ismerik a czipőnek nevezett Isten áldást.

Persze a nap melege egész éven át nélkülözhetővé teszi a láb megvédését az időjárás ellen és ebben a tekintetben a czivilizálatlan népek még mindig előnyben vannak felettünk, mert őket főkép a czélszerűtlenségi szempont vezeti az öltözködésben.

Ennek a királynak különben az öltözéke eléggé elárulja fejedelmi méltóságát: kínai mandarinok süvegére emlékeztető koronája büszkén ül a fején, nyakán arany csillag ragyog, ruházata is kinai szabásu selyemköntös.

És ha mezítlábas is, akkor sem kisebb ur a birodalmában, mint akármelyik európai uralkodó: korlátlanul rendelkezik alattvalói élete és vagyona fölött, őt semmiféle „alkotmányos” kötelességek sem gátolják abban, hogy tetszése és akarata szerint intézze népe sorsát.