Kis gazda rovat

A kakasok kora

Sokan azt tartják, hogy az egyéves kakasok jobbak az idősebbeknél. Ezt a tételt azonban nem lehet általánosítani, mert sok függ a fajtától.

A nehéz fajtáknál, hacsak nem egészen korai kelésűek, nem is tanácsos egyéves kakasokat alkalmazni: de a középnehéz és könnyű fajtáknál sem árt, ha a kakas két-három éves.

Általában azt tartják, hogy a fiatal tyúkokhoz idősebb kakasokat s fordítva kell adni, hogy jól termékenyített tenyésztojásokat kapjunk, pedig be van bizonyítva, hogy a vérmésrsékletnek nagyobb befolyása van erre, mint a kornak. 


A fagyos répa eltartása

A fagy nem csökkenti ugyan a répa tápértékét, de mihelyt az ilyen répa fölenged, rothadásnak indul s akkor már nem takarmányozható. E bajon csak besavanyítás által segíthetünk, mely czélból szalmával béleljük ki a verem fenekét, azután polyvával rétegezve belerakjuk s jól lesujkozzuk a fagyosan felaprózott répát s végre a tetejére is polyvát téve, beföldeljük.

Igy azután nem képes a fölengedő répa elrothadni, mert ha csak kevés vagy semmi levegő sincs a felszeletelt répa között, akkor a tejsavbaktériumok azok, melyek a legkedvezőbb életföltételekre akadva, gyorsan elszaporodnak s ezek elnyomják a rothadást okozó baktériumokat. 

A takarmány sikerülésének alapföltétele azonban, hogy polyvát rétegezzünk köréje, továbbá, hogy a levegőt minél jobban kiszorítsuk belőle s végre, hogy a besavanyítást ne halasszuk addig, míg a melegedő időjárás következtében teljesen fölenged a répa. 


A kotlási lázról

A tyukok és a pulykák kotlási láza a mily kivánatos tulajdonság bizonyos esetekben, oly kellemetlen és hátrányos máskor, pl. a tojáshozamra dolgozó tenyészetekben.

Ezzel a bajjal szemben szokásban van a kotlónak hideg vizzel való leöntése, az eleség megvonása egészen az éhenhalásig, sötét, nedves pinczezugba helyezés és egyéb állatkínzó, embertelen művelet, a mivel annál inkább szakítani kellene, mivel egy egészen egyszerű és természetes módon is leküzdhető a tojáshozamra hátrányosan ezen „láz”.

E mód abban áll, hogy az ember a lázadozó kotlót elhelyezi egy világos, nem tágas helyen, közepes takarmányt nyújtva neki s mellé tesz egy tüzes kakast. Az a maga feladatát teljesítve, csakhamar megtöri a „lázat” s a volt kotló a tojásadást folytatja.