A gazdaságok biztositásáról

Most, midőn már úgyszólván mindenütt aratás után vagyunk és termésünket behordani készülünk, rendkívül fontos, hogy azt tűz ellen kellőleg biztositsuk. 

A biztositás megkötésére legjobban ajánlható az ugynevezett átalánybiztositás, mely szerint a gazda összes ingóit és ingatlanait, tehát épületeit, termését, marhaállományát, juhait stb. stb. egy kötvényben összefoglalva és olcsó dij ellenében biztosithatja. 

Az ilyen átalánybiztositásnak rendkivül nagy előnye az, hogy az aratás után a termés a birtok-, illetve bérletterületen mindenütt biztositva van, legyen az bármiképen épült vagy fedett lakóházban vagy gazdasági épületben elhelyezve. 

A társaság szavatossága a biztositott termésre nézve mindjárt az aratás után kezdődik: nádért, gyékényért és cirokért mihelyt ezek gulákba rakattak és kukoricáért mihelyt letöretett. 

Az uj termés megtörtént behordása dacára belefoglaltathatja a gazda a biztositásba az előző évről megmaradt termény készletének értékét is. Ezt persze a társaságnak az érték megjelölése mellett be kell jelentenie. 

A juhokon lévő gyapju értéke is benfoglaltatik a biztositásban. 

Ha a biztositott tárgyak értéke a biztositás tartama alatt növekedik, az értéktöbblet a főbiztositás dija szerint lesz utánbiztositva. 

A cséplőgarniturát biztosithatjuk olyan káreset ellen is, mely azt bércséplés közben éri. 

A cséplésnél tartsuk a következő óvintézkedéseket szem előtt:
A mozgonyt a terménykészlettől megfelelő távolságban kell felállitani és pedig akként, hogy a tüzelés ne azon az oldalon történjék, melyen a készletek vannak.
Erős szélben ne csépeljünk.
A mozgonyt szakképzett gépészszel kezeltessük.
Lássuk el a mozgonyt kettős szikrafogóval, valamint vizzel telt hamuvederrel is.
A mozgony mellett még a munka beszüntetése után is tartsunk megfelelő időn át vizzel telt tartályokat.
Ezekbe dobjuk bele a tüzelés után visszamaradt salakot.
Mihelyt a mozgony üzemét megszüntetjük, oltsuk el a tüzet.