Kémkedési és árulási szenzáczió Francziarországban

A franczia köztársaságot határozottan üldözi a balszerencse. Az aránylagos anyagi jólét daczára annyi társadalmi és politikai baja van a harmadik köztársaságnak, hogy a külföldnek nagyon kevés oka lehet a franczia közállapotok irigylésére.

Katasztrófák, mindenféle elemi csapások, helyi forrongások, elkeseredett társadalmi és politikai torzsalkodások évről-évre mindjobban kiélesítik a helyzetet. A mikor valamelyik kormányról már-már az a vélelem, hogy megállja a helyét és orvosolni tudja a bajokat, akkor egy váratlan politikai szenzáczió megbuktatja.

Most legutóbb azonban más természetü – mint mondani szokás: kellemetlen szenzáczió jutott köztudomásra. Rájöttek ugyanis arra, hogy egy Rouet René nevü külügyminiszteri alkalmazott a német-orosz legutóbb potsdami egyezmény némely titkos aktáját ellopta. Az egyezmény szövege ugyanis – habár csak főbb pontozataiban – megjelent egy angol lapban.

Érthető feltünést keltett a közlemény, annál is inkább, mert Anglia és Törökország betekinthettek az orosz-német titkos megállapodás kulisszái mögé.

Persze: megindult rögtön a nyomozás és megállapították, hogy a aktatolvaj Rouet René külügyminiszteri alkalmazott volt és az a körülmény, hogy Rouet hozzáférhetett a titkos aktához, rendkívül kellemetlen fényt vetett a franczia külügyministerium hanyag belső ügykezelésére.

Kiderítette a vizsgálat azt is, hogy egy szervezett összeesküvő banda müködött, a melynek élén egy Maimon Bernát nevü nemzetközi kalandor állott, a ki egyéni ügyességénél fogva egy sereg ember bizalmát meg tudta nyerni.