Wekerle miniszterelnök Bécsben

Wekerle miniszterelnök a karácsonyi ünnepek előtt ismét Bécsben volt a király kihallgatáson fogadta. A miniszterelnök bécsi útjának legfőbb czélja úgy látszik az volt, hogy tájékoztassa a királyt a magyar politikai világnézetéről. A kihallgatás elé, bár valószínűnek tetszett, hogy végleges döntés nem történik, nagy érdeklődéssel tekintettek. ennek oka az volt, mert úgy vélik, Bécsben nagy küzdelem folyik, a melynek czélja, hogy kereken kimondjuk, a felség befolyásolása oly irányban, hogy foglaljon állást a Magyarország részéről kifejezett kívánságok ellen, különösen a katonai kérdésekben kifejezett kivánságok ellen.

Erre a czélra fölhasználnak minden eszközt, kavarják az üstöt az osztrák reixrátban, a melyet elhamarkodott állásfoglalásba akarnak beugratni, hadjáratot visznek hamis hirekkel és álnok tendencziákkal a sajtóban, végül mindenféle módon nyomást iparkodnak gyakorolni azokra a személyiségekre, a kikről tudják, hogy döntés előtt a tanácsukat meghallgatja a felség, fenyegetik a hadügyminisztert, a kit durva sértésekkel halmoznak el, bízván abban, hogy nem ragaszkodik túlságosan állásához, megkörnyékezik a főrangú személyeket, a kikről gondolják, hogy befolyásuk a trónig megy, fenyegetik az osztrák miniszterelnököt az ujonczmegszavazás megtagadásának rémével. Végül és ez a legmerészebb dolog, belevonják a vitába a trónörökös személyét.

Tegnap még csak czéloztak rá, ma azonban már nyiltan hirdetik, hogy ellentétben a hadügyminiszter nyilatkozatával, a trónörökös nem tartja teljesíthetőknek a magyar nemzeti kivánságokat. Nem hisszük, hogy a harcznak ez a módja megfelel a trónörökös izlésének, a ki bizonyára tudja, hogy a hadügyminiszter még most is birtokában van a felség bizalmának, mert ha nem volna, már beadta volna lemondását. Miután azonban ez nem történt meg, föl kell tennünk, hogy a hadügyminiszter nyilatkozatának kiadásakor egybehangzásban volt a legfőbb hadur véleményével. Ez a kérdés tehát nem jöhet már számba.

Döntő fontosságú kérdés most az, hogy a felség a magyar politikai helyzet megitélésében arra a következtetésre jut-e majd, hogy a viszonyok a katonai kiegyezés rég előkészített tervének végrehajtására kedvezők. Ez politikai kérdés. Ennek eldöntésénél alktományos szempontból sem szolgálhat más tanácscsal, mint a magyar miniszterelnök.