Az egyesűlt építő és ipar r.-t. üzletei

Az egyesűlt építő és ipar r.-t. tudvalevőleg abból a célból alakult, hogy a Haas és Deutsch cégnek üzleteit a melyekbe kerek 40 millió korona van befektetve, fölszámolja. Ez a fölszámolás – mint hirlik – nem halad olyan gyorsasággal, mint azt a társulat alapítói eredetileg remélték. A társaság tulajdonába átment értékpapirokból eddig csak kisebb tételeket, mint a Gschwind- és Athenaeum-részvényeket adták el. Egy konzorcium ugyan hajlandó volna a tekintélyes értéket képviselő első budapesti-, Erzsébet-, Lujza-gőzmalom és hengermalmi részvényeket átvenni, azonban csak nagyon nyomott árfolyam mellett. A társaság azonban a fönnálló szerződések értelmében nincs följogosítva ezeket a részvényeket saját elhatározásából eladni, az ebben az ügyben mérvadó egyének pedig egyáltalában nem hajlandók a részvényeken ilyen olcsó szerrel túladni, mivel malomiparunk jövendő alakulás tekintetében nagy reményeket táplálnak.

A társaság kezeiben levő vasúti papirok iránt is élénk érdeklődés mutatkozik. El is adták már a Szlavoniai h. é. vasút r.-t. 9 millió korona 5%-os elsőbbségi részvényeit, a melyek 400 korona névérték mellett 12?% korona osztalékot fizettek, 73?% árfolyamon a M. m. frankfurti Erlanger-Sulzbach csoportnak, úgyszintén az Erdélyi (Vajdahunyad-gyalári) vasmű r.-t. 2,600.000 korona 4%-os garantált arany elsőbbségi kötvényeit, 92% árfolyamon a kereskedelmi banknak. Tárgyalások folynak továbbá a budapesti bankegyesülettel és az Erlanger-csoporttal a társaság birtokában levő kikinda-nagybecskerek h. é. vasúti elsőbbségi részvényeknek eladása végett, a melyek az összesen kibocsátott elsőbbségi részvények felét teszik.


A tárgyalások sikere annál is inkább remélhető, mivel az elsőbbségek másik fele máris a tárgyaló csoport kezében van. Más vasúti papirok továbbadása tárgyában is történnek megbeszélések, de ezek még nem értek meg eléggé, mivel az átvételi árfolyam tekinetében nagyobb differenciák merültek föl.

Ezeknek a papiroknak eladása épen mostan, a midőn jövedelmezőségük javul, különben is elhibázott dolog volna. Egyes érdekeltek ugyan hajlandók volnának ezeken a papirokon minden áron túladni, az érdekeltek többsége azonban az eladást a nemzetközi pénzpiacnak javulásához köti. A fényi, bolduri, czebzai, dinnyési és szerbszentmártoni birtokokat, a melyeknek összekiterjedése kerek 11.000 hold, a budapesti házakat, úgyszintén a Haas és Deutsch cégnek igen nagy követeléseit a Holtzspach céggel szemben, a társaság nem vette át, azok továbbra is liquidált cég tulajdonában maradnak.