Szini Gyula munkáiból

Szini Gyula munkáiból két érdekes füzet jelent meg újabban. Mind a kettőben olyan dolgok vannak, melyek mintegy mellékterményei az iró szépirodalmi munkáságának. Az egyik füzet Studiumok czímmel kisebb-nagyobb tanulmányokat ad irodalmi és művészeti dolgokról.

Leginkább a Wilde Oszkárról szóló két részre oszló tanulmány emelkedik ki közülük; az eleven látású belletrista szemével látja meg és finom, biztos vonásokkal rajzolja meg a nálunk nemrég roppant sikereket aratott iró vonásait s a formában is mindvégig művészi és szines.

Walter Paterról szóló kis czikke arról nevezetes, hogy nálunk elsőnek figyelmeztetett az újabb angol intellektuális mozgalom egyik legérdekesebb képviselőjére. A többi czikkek Rossettiről, Heineről, Nietzscheről, Ernest la Jeuneasseről, Rembrandtról, Cézanneról, Bradsleyről, Lenauról szólnak, a magyar irodalmat az Ambrus Zoltánról szóló czikk képviseli.

Valamennyi egy-egy eredeti, érdekes szempotból világítja meg a tárgyául vett alakot s nemcsak erre világít rá, hanem irója érdekes egyéniségére is. A másik füzet uti emlékeket rögzít meg Vándortáska czimmel: Páris, Róma; Pizza, London képei vonulnak el egymás után, színesen, egy könnyen hangolódó, az átélt hangulatokat hosszú gyönyörrel magába felszívó iró tolmácsolása alapján.

Szini Gyula szemmelláthatólag: azok közé tartozik, a kik szeretnek utazni és érdemes is utazniok, mert minden új hely nemcsak benyomásokat, hanem igazi élményeket jelent számára s mindenünnen önmagába elmélyedetten, lelkileg gazdagodva tér vissza.