Az ellenzék menjen be a Házba

Fel kell venni a vitát a választójogért 120+47 szavazat kontra 246.
A kormánynak nincs kétharmad többsége.

A szövetkezeti pártok egyik neves tagja is ebből a szempontból látja az uj helyzetet és a szükségessé váló taktika-változtatásról nekünk ezeket a megszívlelendő megjegyzéseket mondotta:

Szerintem a választójog korszakos kérdése oly nagy fontosságú, hogy nem szabad a kritikát a Házban a pártokon kívülieknek és a kit töredék-pártoknak átengedni, hanem ebből ki kell vennie az oroszlánrészt a szövetkezet ellenzéknek is, amelynek legfőbb programmpontja éppen a választójog demokratizálása. Be kell tehát mennünk a Házba s a technikai- meg a zenés obstrukció mellőzésével igenis széleskörű vitát kell indítanunk együtt a többi, még szervezetlen kisebbségi frakciókkal. El kell raktározni a Kossuth- vagy Justh-párt tagjait ért sulyos sérelmeket. – ezeket majd később kérjük számon – most pedig nem mint a régi pártok embereinek, hanem mint egy választójogi ellenzéknek, amelynek még személyes sérelmei nem lehetnek, kell bevonulnunk a parlamentbe. Én kizártnak tartom, hogy épp ugy meg ne nyerjük a mai kedvező körülmények között a csatát, akár az országban. S ha egyszer győztünk, akkor azután és csakis így van módunk gondoskodni valamelyes restitucióról s az alkotmánytiprásban bünösök megbüntetéséről.

Összefüggésben ezzel a valóban jelentős nyilatkozattal, egy kis számvetést végeztünk a Ház mostani párt-számarányaival. A horvátok belügyi kérdésből ki van rekesztve, tehát csak a 413 magyar képviselő elhelyezésére kell tekintettel lennünk.
A szövetkezeti ellenzéknek van 120 tagja:
ezek pártok szerint így oszlanak meg:
Kossuth-párti 54
Justh-pári 36
Néppárti 15
Pártonkívüli 48-as 15
Ez összesen 120
A több ellenzéki elemek a következők:
Pártonkívüli 67-es 18
Pártonkívüli 48-as 5
Kisgazdapárti 4
Keresztény-szocialista 1
Demokrata 3
Haladópárti 1
Nemzetiségi 8
Munkapárti kilépett 7
Ez összesen 47
Summázva az egész tábor :167
Marad tehát munkapárti : 246
Ez összesen: 415

A kormánynak tehát immár nincs kétharmad többsége s majoritása 79-re zsugorodott össze. De ez a szám még csökkenni fog, mert valószinü, hogy Návayt még tiz-tizenkét ember fogja követni s esetleg a nyolc szász képviselő is, ugy, hogy akkor 187 lesz kontra 226 szó, vagyis egy igen labilis 37 főnyi többség fölött fog csak rendelkezni a kabinet. Ha nálunk is ugy volna, mint Ausztriában, ahol kétharmad többség kell az alapvető törvényekhez, akkor a Tisza-féle reform semmiesetre sem kerülhetne szentesítés alá.